Gotował dla królowej. Polski szef kuchni nie dostał prawa stałego pobytu w Wlk. Brytanii

Mistrz kuchni Damian Wawrzyniak gotował dla rodziny królewskiej i występował w brytyjskich programach . Pomimo tego odmówiono mu prawa stałego pobytu w Wielkiej Brytanii – informuje portal dorzeczy.pl.

Polak w Wielkiej Brytanii mieszka od 15 lat, tam też prowadzi popularną restaurację. Niedawno wystąpił o potwierdzenie prawa do pobytu po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE. Jak poinformował, przyznano mu jednak jedynie „pre-settled status”, czyli tymczasowe prawo pobytu. Ażeby uzyskać stałe prawo pobytu, kucharz będzie musiał złożyć kolejny wniosek w ciągu pięciu lat.

Polak zapewnia, że terminowo regulował wszystkie należności . Spełnia też przewidziane w przepisach wymogi , według których prawo stałego pobytu powinno przysługiwać obywatelowi UE, który przed końcem 2020 roku był nieprzerwanie rezydentem Wielkiej Brytanii przez pięć lat.

Damian Wawrzyniak zamierza odwoływać się od niekorzystnej decyzji. Ponieważ jest znaną osobą, o jego sprawie zrobiło się głośno.

„To ogromnie niepokojące, jeśli jednemu z naszych najlepszych szefów kuchni, który gotował dla królowej, płacił podatki i zatrudniał wielu pracowników w swoich restauracjach odmawia się prawa pobytu, bo pochodzi z Polski” – napisał na Twitterze poseł Partii Pracy David Lammy. Swoją pomoc zapowiedziała już szefowa MSW Priti Patel.

Portal dorzeczy.pl przypomina, że Damian Wawrzyniak za zasługi w promowaniu naszego kraju na świecie został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

źródło: tvp.info

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

%d bloggers like this: