Niemcy przygotowują się na katastrofę atomową?

190 mln tabletek z jodem zgromadzono w Niemczech na wypadek katastrofy nuklearnej. Wprawdzie Niemcy rezygnują z energii z atomu, ale zdaniem ekspertów do wypadków może dojść w krajach sąsiedzkich.

W austriackim koncernie Gerot Lannach w Styrii przecierano oczy ze zdumienia na widok największego zamówienia w historii firmy. Dotarło z Niemiec i dotyczyło 50 mln opakowań tabletek z jodem. Poinformowała o tym na początku sierpnia austriacka telewizja ORF. Tabletki zamówiono w ramach prewencji raka tarczycy, który mogłaby wywołać awaria reaktora atomowego. Zdziwienie wywołał fakt, że zamówienie przyszło akurat z kraju, który zamierza wycofać się z energii atomowej.

W odpowiedzi na pytanie dziennikarzy publicznej telewizji niemieckiej WDR, Urząd ds. Ochrony przed Promieniowaniem potwierdził zwiększanie zapasów. 190 mln zamówionych tabletek z jodem to czterokrotność obecnych zapasów. Urzędnicy zrealizowali w ten sposób zalecenia ekspertów wydane po katastrofie reaktora w Fukushimie. Zdaniem szefa powołanej po katastrofie komisji ekspertów Wolfganga Muellera, Fukushima pokazała, że należy liczyć się z dużo poważniejszymi wypadkami niż dotychczas uważano. „Jeszcze przez wiele dni po awarii może dochodzić do promieniowania, a w przypadku zmiany kierunku wiatru może to dotyczyć większych obszarów niż w przypadku promieniowania trwającego jeden dzień” – podkreśla Mueller.

Za radą rządowych ekspertów rozszerzono strefy wokół elektrowni atomowych, w których będzie potrzebna nagła pomoc. W kategorii „daleka strefa”, w której pomoc potrzebna jest na przykład ciężarnym kobietom czy dzieciom i młodzieży do lat 18, znalazł się cały obszar Niemiec.

Wedle planów rządowych, z końcem 2022 r. Niemcy mają zamknąć swoje ostatnie reaktory. Mimo to zdaniem Muellera ważne jest zabezpieczenie się na wypadek katastrofy nuklearnej, gdyż także „w procesie likwidacji szkód może dojść do małych wypadków”. „O wiele groźniejsze jest ryzyko pochodzące z elektrowni atomowych leżących blisko granic” – mówi ekspert, wskazując na Belgię, Francję, Szwajcarię i Czechy. Katastrofa w którymś z tych krajów również wymagałaby pomocy na terenie Niemiec.

Dwa lata temu podobnych argumentów użyły władze Akwizgranu, gdy z powodu wątpliwego stanu pobliskiego belgijskiego reaktora Tihange, tabletki jodu rozdawano mieszkańcom poniżej 45. roku życia.

Władze Akwizgranu były za to krytykowane. Zarzucano im szerzenie paniki. Przy zamawianiu gigantycznych zapasów jodu nie brano tego argumentu pod uwagę. „To nie wywołuje paniki, ale zrozumienie, że trzeba być dobrze przygotowanym. Bo leżące blisko Niemiec zagraniczne reaktory jeszcze długo będą czynne” – podkreśla ekspert i wskazuje też na pogarszający się stan coraz starszych reaktorów.

Za zapas 190 mln tabletek z jodem zapłacono 8,4 mln euro netto. Wydawanie ich mieszkańcom leży w gestii władz krajów związkowych.

źródło: onet.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

%d bloggers like this: