Czy warszawskie lotnisko jest przygotowane na koronawirusa?

Jak podaje WHO, liczba przypadków zakażenia nowym koronawirusem przekroczyła na całym świecie już sześć tysięcy. Wiadomo też, że koronawirus został już wykryty w Niemczech. Czy może dotrzeć do Polski? Minister zdrowia przyznał, że najprawdopodobniej to już tylko kwestia czasu.

Środa, 18:45. Na Okęciu ląduje samolot z Pekinu. Lotnisko Chopina obsługuje rejsy PLL LOT ze stolicy Chin codziennie, a w poniedziałki, środy i piątki również połączenia Air China. Na pokładzie każdego z tych samolotów może podróżować blisko 300 pasażerów. A dla wirusów to najprostsza droga, by rozprzestrzenić się w nowym środowisku. Choć główne ognisko koronawirusa znajduje się w oddalonym od Pekinu o ponad tysiąc kilometrów Wuhan, to ze stolicy Chin również docierają do nas niepokojące doniesienia o kolejnych zachorowaniach wywołanych groźnym wirusem, w tym jednym przypadku śmiertelnym.

Procedury bezpieczeństwa na lotniskach. Czy są skuteczne?

31 stycznia PLL LOT, podobnie jak wcześniej największe międzynarodowe linie lotnicze: British Airways, Lufthansa i United Airlines, poinformował o zawieszeniu połączeń do Chin do 9 lutego. Pasażerom, którzy zarezerwowali bilety linie oferują zwrot pieniędzy lub zmianę terminu lotu.

Obecnie odpowiedzialność za zauważenie niepokojących objawów spoczywa przede wszystkim na załodze, która podczas lotu przeprowadza wstępną weryfikację stanu zdrowia pasażerów. Takie procedury obowiązują też na warszawskim lotnisku.

Warszawskie lotnisko Chopina jest przygotowane na koronawirusa?

Jak zapewnia Piotr Rudzki, rzecznik lotniska Chopina:

Cały czas jesteśmy w kontakcie z polskimi oraz europejskimi służbami sanitarnymi i działamy zgodnie z potrzebami w oparciu o aktualne wytyczne

dodał również:

Personel pokładowy samolotów przylatujących do stolicy z Azji Południowo-Wschodniej został zobowiązany do tego, by zwracać szczególną uwagę na stan zdrowia pasażerów i o każdym zauważonym objawie choroby – drogą radiową – poinformować pracowników Okęcia, jeszcze zanim samolot dotknie płyty lotniska.

 

Zespół ambulatorium składa się z trzydziestu osób – lekarzy, ratowników medycznych i pielęgniarek – specjalnie przeszkolonych do pracy na międzynarodowym lotnisku. To ludzie doświadczeni w wykrywaniu chorób zakaźnych, wiedzą na co zwrócić uwagę i jak działać w przypadku podejrzenia 2019-nCov.

Skandal! Internautka zamieściła w internecie instrukcję jak uciec z Chin i zamieściła zdjęcie samolotu LOT! Czy jesteśmy bezpieczni?!

Chiny same wyhodowały śmiercionośnego koronawirusa?!

%d bloggers like this: