Będzie większy hałas w Gdańsku. Elektrociepłownia rozpoczyna prace

Trwa przygotowanie urządzeń w Elektrociepłowni PGE Energia Ciepła do tzw. sezonu zimowego. To oznacza większy hałas w Gdańsku. W we wspomnianym zakładzie na jednym z kotłów energetycznych prowadzony będzie proces czyszczenia wewnętrznych powierzchni elementów części ciśnieniowej kotła. To jest tzw. „dmuchanie kotła”. O sprawie informuje Pomorski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska.

Mieszkańcy hałas mają odczuć jako okresowe zwiększenie nasilenia przez Elektrociepłownię. Podwyższony poziom hałasu to efekt wymogów technologicznych w procesie dmuchania.

By dał on oczekiwany efekt oczyszczenia, do jego przeprowadzenia należy zastosować parę o odpowiednich parametrach, tj. ciśnienie i temperatura pary muszą być na tyle wysokie, aby były w stanie usunąć wszystkie zanieczyszczenia stałe z kotła.

Ponadnormatywny hałas w Gdańsku

Pomorski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska informuje, że „ponadnormatywna emisja hałasu, powstająca w wyniku pracy zakładu w warunkach odbiegających od normalnych, jeżeli nie występuje ona dłużej niż jest to konieczne, jest prawnie dopuszczalna.”

Specjaliści od ochrony środowiska podkreślają, że większy hałas dopuszczalny jest w szczególności okresu rozruchu, awarii i likwidacji instalacji i urządzeń, jak również innych, uzasadnionych potrzeb technicznych zakładu.

Warto dodać, że mimo inwestycji i rozwoju komunikacji w Gdańsku – według danych za 2017 rok – średni poziom hałasu od lat jest ten sam. 11 tysięcy mieszkańców Gdańska (około 2,3 %) narażonych jest na hałas, w tym dziewięć tysięcy na hałas drogowy. Tak wynika z najnowszej mapy hałasu miasta. Inni są narażeni m. in. na hałas kolejowy, lotniczy czy przemysłowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: