Będzie większy hałas w Gdańsku. Elektrociepłownia rozpoczyna prace

Trwa przygotowanie urządzeń w Elektrociepłowni PGE Energia Ciepła do tzw. sezonu zimowego. To oznacza większy hałas w Gdańsku. W we wspomnianym zakładzie na jednym z kotłów energetycznych prowadzony będzie proces czyszczenia wewnętrznych powierzchni elementów części ciśnieniowej kotła. To jest tzw. „dmuchanie kotła”. O sprawie informuje Pomorski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska.

Mieszkańcy hałas mają odczuć jako okresowe zwiększenie nasilenia przez Elektrociepłownię. Podwyższony poziom hałasu to efekt wymogów technologicznych w procesie dmuchania.

By dał on oczekiwany efekt oczyszczenia, do jego przeprowadzenia należy zastosować parę o odpowiednich parametrach, tj. ciśnienie i temperatura pary muszą być na tyle wysokie, aby były w stanie usunąć wszystkie zanieczyszczenia stałe z kotła.

Ponadnormatywny hałas w Gdańsku

Pomorski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska informuje, że „ponadnormatywna emisja hałasu, powstająca w wyniku pracy zakładu w warunkach odbiegających od normalnych, jeżeli nie występuje ona dłużej niż jest to konieczne, jest prawnie dopuszczalna.”

Specjaliści od ochrony środowiska podkreślają, że większy hałas dopuszczalny jest w szczególności okresu rozruchu, awarii i likwidacji instalacji i urządzeń, jak również innych, uzasadnionych potrzeb technicznych zakładu.

Warto dodać, że mimo inwestycji i rozwoju komunikacji w Gdańsku – według danych za 2017 rok – średni poziom hałasu od lat jest ten sam. 11 tysięcy mieszkańców Gdańska (około 2,3 %) narażonych jest na hałas, w tym dziewięć tysięcy na hałas drogowy. Tak wynika z najnowszej mapy hałasu miasta. Inni są narażeni m. in. na hałas kolejowy, lotniczy czy przemysłowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

%d bloggers like this: