Korupcja w policji. Przekazywali tajne informacje

Dwóch łódzkich policjantów, którzy prywatnie są braćmi, przekazywało nieuprawnionym tajne informacje z policyjnej bazy danych w zamian za łapówkę.

Z ustaleń prokuratury wynika, że jeden z funkcjonariuszy od czerwca 2017 r. do marca 2018 r. sprawdzał bazę danych dostępną dla policjantów na prośbę wielokrotnie karanej osoby, z którą utrzymywał bliskie relacje. Zdobyte w policyjnej bazie informacje funkcjonariusz przekazywał osobie nieuprawnionej.

Prowadzący śledztwo w tej sprawie prokurator wytypował również szereg innych sprawdzeń, nie mających związku z wykonywanymi przez policjanta czynnościami służbowymi, które również dokonywane były na prośbę innych osób. Niektóre informacje policjant dostawał za pośrednictwem swojego brata, również policjanta.

Na polecenie prokuratora gdańskiego wydziału Prokuratury Krajowej zatrzymano w tej sprawie cztery osoby, w tym dwóch funkcjonariuszy policji oraz dwie inne osoby, które zlecały dokonywanie nieuprawnionych sprawdzeń.

Zatrzymani policjanci usłyszeli zarzuty m.in. przyjęcia obietnicy korzyści majątkowej w związku z pełnieniem funkcji publicznej za zachowanie stanowiące naruszenie przepisów prawa oraz przekroczenia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego poprzez ujawnienie osobie nieuprawnionej informacji uzyskanej w związku z wykonywaniem czynności służbowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

%d bloggers like this: