Policja: nie będzie taryfy ulgowej. Będą kary za brak maseczek

Policjanci nadal będą edukować i uświadamiać, jak ważne jest przestrzeganie obowiązujących zasad w walce z koronawirusem. W przypadku lekceważenia tych obostrzeń policjanci będą stanowczo reagować. Będą kary za brak maseczek. Jeżeli osoba mimo poinformowania przez policjantów, że należy zakryć nos i usta, tego nie zrobi, musi się liczyć z mandatem do wysokości 500 złotych albo skierowaniem wniosku o ukaranie do sądu w przypadku odmowy przyjęcia mandatu.

Dla osób, które nie chcą się przystosować do obowiązku zakrywania ust i nosa, nie będzie taryfy ulgowej. W ten sposób funkcjonariusze będą realizować zapowiedzianą we wtorek podczas konferencji prasowej ministra zdrowia i komendanta głównego policji „politykę zero tolerancji”.

Policjanci z Gdańska każdego dnia podczas służby sprawdzają i kontrolują stosowanie się do zaleceń. Codziennie policjanci podejmują setki interwencji wobec osób, które nie przestrzegają obostrzeń i wytycznych sanitarnych. Podczas zbliżającego się weekendu policjanci znowu będą sprawdzali, w jaki sposób przestrzegane są nakazy i zakazy m.in. w środkach transportu publicznego.

Czytaj też: COVID-19. Polska w żółtej strefie. Zapoznaj się z ograniczeniami

Kary za brak maseczek

Mieszkańcy muszą liczyć się z kontrolami policjantów na pętlach przesiadkowych, w SKM-kach, tramwajach i autobusach. Policjanci będą sprawdzali miejsca, gdzie najczęściej gromadzą się mieszkańcy, takie jak parki, plaże, skwery. Ulice Gdańska nadal będą patrolowali policjanci, którzy z radiowozów będą nadawali komunikaty o konieczności zasłaniana ust oraz nosa a także zachowania bezpiecznego dystansu.

Policjanci w związku ze wzrostem zachorowań, aby pomóc służbom sanitarnym będą bardzo restrykcyjnie podchodzić do osób, które nie będą się stosowały do obowiązujących obostrzeń.

Po wejściu w życie znowelizowanych przepisów należy podkreślić, że osoba, która z różnych przyczyn, np. zdrowotnych, nie może zakrywać ust i nosa będzie musiała na wezwanie policjanta okazać zaświadczenie lekarskie. Stanie się to po wejściu w życie znowelizowanych przepisów rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Do tej pory wystarczało oświadczenie i wiele osób niezasadnie korzystało z tej możliwości, wprowadzając w błąd co do swojego stanu zdrowotnego. Konieczność okazania zaświadczenia znacznie ułatwi policjantom egzekwowanie przepisów i zaoszczędzi czas na niepotrzebne dyskusje podczas kontroli.

Policjanci będą mogli weryfikować też autentyczność dokumentu u jego wystawcy, jeżeli będą mieli podejrzenie, że może być podrobiony. Podrobienie, jak i posłużenie się fałszywym zaświadczeniem będzie rodziło dla takiej osoby skutki prawne związane z przestępstwem poświadczenia nieprawdy określonym w art. 270 kodeksu karnego i takiej osobie może grozić kara pozbawienia wolności nawet do lat 5.

Oczywiście od indywidualnej oceny interweniującego policjanta będzie zależało, czy osoba, wobec której będzie prowadził interwencje, zostanie ukarana mandatem, pouczona, czy też zostanie skierowany wniosek o ukaranie do sądu lub sporządzona informacja do inspektora sanitarnego. To policjant i służby sanitarne podejmą indywidualnie decyzje co do ewentualnych konsekwencji, ale w każdym przypadku należy spodziewać się zdecydowanej reakcji ze strony policjantów na każde naruszanie obowiązujących przepisów.

Zobacz także: Dulkiewicz w niemieckim radiu: „W Polsce jest gorzej niż za komuny”

Kara nawet 30 tys. zł

Przypominamy też, że w przypadku naruszenia przepisów wprowadzonych w związku z walką z koronawirusem policjant może nałożyć mandat karny w kwocie do 500 złotych lub skierować wniosek o ukaranie do sądu, a także powiadomić inspektora sanitarnego. Kara administracyjna nałożona przez tę instytucję może wynieść nawet 30 tys. zł.

Pamiętajmy, że obowiązujące ograniczenia oraz nakazy mają na celu ochronę zdrowia i życia nas wszystkich. Dlatego bądźmy odpowiedzialni, stosujmy się do zaleceń sanitarnych i dbajmy o siebie nawzajem. Stosujmy się do zaleceń sanitarnych i wspólnie dbajmy o bezpieczeństwo. Przypominamy o tym, że samodyscyplina, świadomość zagrożenia i dbanie o zdrowie swoje i najbliższych jest teraz najważniejsze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

%d bloggers like this: