Gdańsk przekazał 10 tys. zł dotacji na Wędrówki z Günterem Grassem

Władzom Gdańska nie przeszkadza epidemia koronawirusa, ani kontrowersje wokół pisarza-noblisty Güntera Grassa, który służył na ochotnika w jednostce Waffen-SS. Magistrat postanowił po konkursie dołożyć 10 tys. zł do wędrówek śladami wspomnianego noblisty.

Niemiecki pisarz-noblista Günter Grass zaszokował w 2006 roku cały świat. W wywiadzie dla gazety „Frankfurter Allgemeine Zeitung” przyznał, że jako siedemnastolatek służył w jednostce Waffen-SS. 78-letni pisarz, uważany w Niemczech za moralny autorytet, wywołał trzęsienie ziemi.

Pisarz tłumaczył się, że pierwotnie zgłosił się do służby na łodzi podwodnej, ale zamiast do marynarki skierowano go do dywizji Waffen-SS. Twierdzi, że o zbrodniach SS wtedy nie wiedział. Grass był ochotnikiem i służył w pancernej dywizji Waffen-SS „Frundsberg”.

Günter Grass był wielokrotnie nagradzany, ale najważniejszym wyróżnieniem stała się Nagroda Nobla w dziedzinie literatury przyznana w 1999 roku. Wtedy jeszcze nikt nie znał jego młodzieńczej przeszłości. Podobna historia tyczy się honorowego obywatelstwa miasta Gdańska.

Protestowali gdańszczanie

Lech Wałęsa oświadczył, że Grass powinien zrezygnować z tytułu honorowego obywatela Gdańska, ponieważ jego zdaniem służba w formacjach Waffen SS wyklucza prawo do posiadania takiego tytułu. Potem były lider Solidarności wycofał się częściowo z tej wypowiedzi twierdząc, że został źle zrozumiany: „Powiedziałem, tylko że na jego [Grassa] miejscu zrezygnowałbym z tytułu”.

Z kolei Jacek Kurski na konferencji prasowej 14 sierpnia 2006 apelował do Grassa, aby pisarz zrzekł się obywatelstwa i dodał, że jeśli Grass sam tego nie zrobi, to radni PiS w Gdańsku zgłoszą odpowiedni wniosek w tej sprawie.

Odnotowany wydatek na stronach miasta Gdańska.
Odnotowany wydatek na stronach miasta Gdańska.

Wędrówki z Günterem Grassem – ekscytacja postacią i twórczością

Władzom miasta przeszłość nie przeszkadza. Pod koniec września biuro do spraw kultury, które podlega bezpośrednio prezydent Gdańska, Aleksandrze Dulkiewicz, udzieliło Stowarzyszeniu Guntera Grassa dotacji po przeprowadzonym konkursie w wysokości 10 tysięcy złotych na organizację wydarzenia pn. Wędrówki z Günterem Grassem.

To cykl imprez – spacerów – po Gdańsku i Kaszubach. Organizatorzy informują, że będą odczytywać przestrzeń przez pryzmat dialogów powojennych gdańskich pisarzy z Grassem oraz noblisty ze sztuką gdańską.

Będą też przemierzać miasto śladami interwencji i realizacji artystycznych inspirowanych jego twórczością w przestrzeni publicznej. Odwiedzą Wrzeszcz Grassa. W drodze będą wspólnie szukać odpowiedzi na pytania: Dlaczego głos Grassa jest i dziś tak aktualny i ważny dla nas w Gdańsku i na Pomorzu?

Organizatorzy chcą powtórzyć wędrówki wiosną 2021 roku.

Zobacz również: Gdańsk wydał 17 tys. zł na „mega hit” z okazji Sprzątania Świata

Plakat "Wędrówki z Günterem Grassem"
Plakat „Wędrówki z Günterem Grassem”

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

%d bloggers like this: