Dzień Papieski w Gdyni. Modlitwa i procesja z relikwiami Jana Pawła II

Wydarzeniu towarzyszyło hasło „Totus Tuus – Cały Twój”. Dzień Papieski obchodzony jest na całym świecie – zawsze w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża. Uroczystości z tej okazji zorganizowano również w Gdyni. Była wspólna modlitwa i procesja ulicami miasta.

Gdyńskie obchody 20. Dnia Papieskiego rozpoczęły się pod pomnikiem Ofiar Grudnia ’70 przy gdyńskim magistracie. Odbyła się tam uroczysta modlitwa. Tuż po niej uczestnicy uroczystości przeszli ulicami miasta. Procesja różańcowa z relikwiami św. Jana Pawła II udała się przed Bazylikę Morską. Przewodził jej bp Wiesław Szlachetka.

Uroczystości zakończyło złożenie wieńców i wiązanek kwiatów pod pomnikiem Jana Pawła II, który znajduje się przy kościele. Wydarzenie uświetniła Reprezentacyjna Orkiestra Marynarki Wojennej.

Czytaj też: Ognisko koronawirusa w gdańskim seminarium

W obchodach uczestniczyli m.in. samorządowcy, przedstawiciele Marynarki Wojennej i Kościoła oraz mieszkańcy. Nie zabrakło także przedstawicieli gdyńskich władz. W uroczystościach wzięli udział: przewodnicząca Rady Miasta Joanna Zielińska oraz radni miasta – Elżbieta Sierżęga, Lechosław Dzierżak i Zenon Roda.

Dzień Papieski przypada 16 października, ale świętowany jest zawsze w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża. Jego tegoroczne hasło przewodnie to słowa „Totus Tuus”. Jan Paweł II obrał je jako swoje biskupie motto, które towarzyszyło mu w czasie całego pontyfikatu.

Dzień Papieski nie zakłóciła epidemia koronawirusa (fot. gdynia.pl)
Dzień Papieski nie zakłóciła epidemia koronawirusa (fot. gdynia.pl)

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

%d bloggers like this: