Pogorszenie pogody na Pomorzu. Będzie wiało i spadnie obfity deszcz

Jesień wkracza na dobre. We wtorek w godzinach popołudniowych popsuje się pogoda na Pomorzu. Synoptycy prognozują sztorm, silny wiatr i obfite opady deszczu.

Jak podają synoptycy z Fundacji Meteo Pomorze, na Pomorzu, głównie nad morzem, porywy wiatru będą najsilniejsze. Prognozowane wartości to 95 – 110 km/h, linii brzegowej do 90 – 100 km/h, zaś nad pozostałym obszarem do 60 – 80 km/h. Północno wschodni wiatr może powodować ryzyko powstania cofki na Żuławach, oraz na obszarze Trójmiasta.

Na Pomorzu prognozowane są umiarkowane i silne opady deszczu do 20 – 45 mm, lokalnie 50-60 mm/24 h. Skumulowane sumy opadów, głównie na wschodzie mogą wynieść do 60 – 100 mm. Takie wartości mogą powodować lokalne podtopienia i zalania.

Polska obecnie znajduje się jeszcze w polu podwyższonego ciśnienia związanego z wyżem nad Francją, który będzie wędrować na północny wschód nad Skandynawię. Z kierunku południowego, nad krańce Polski południowej i południowo – wschodniej w nocy wkroczy zatoka niskiego ciśnienia związana z niżem z nad Węgier i Rumunii.

Będzie się on powoli przemieszczać się w kierunku północnym i północno  zachodnim. Układowi towarzyszy system frontów atmosferycznych na których wystąpią ciągłe, umiarkowane i silne opady deszczu.

Czytaj: „Covidowe ławeczki” hitem gdańskiej inwestycji za 117 mln zł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

%d bloggers like this: