Powstanie projekt tunelów pod linią kolejową na Oruni

W kwietniu 2021 r. będzie gotowa dokumentacja projektowa budowy trzech przejść dla pieszych pod magistralą kolejową na gdańskiej Oruni. Nowe tunele i przejazdy zastąpią istniejące kolizyjne przejazdy w poziomie torów. Zamiast nich, mieszkańcy zyskają trzy bezpieczne przejścia podziemne pod torami wraz z dojściem do przystanków SKM i PKP.

Pierwszy tunel dla pieszych powstanie w ciągu ul. Sandomierskiej. Budowę drugiego tunelu przewidziano w ciągu ul. Dworcowej i ul. Smętnej. Będzie on w przyszłości stanowił dojście na przystanek PKP Gdańsk – Orunia. Z kolei do stacji PKP Gdańsk – Lipce poprowadzi podziemne przejście dla pieszych w ciągu ul. Niegowskiej. Ponadto opracowanie ma ująć budowę bezkolizyjnego przejazdu dla aut pomiędzy ul. Dworcowa/Smętna, a Niegowską. W projekcie uwzględniony zostanie montaż monitoringu i elementów małej architektury.

– Będzie to kolejny krok , który pomoże zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców, ale także ułatwi poruszanie się po dzielnicy. W przyszłości z przestrzeni dzielnicy mają zniknąć szlabany. Dokumentacja projektowa ma powstać do końca kwietnia 2021 r. Opracuje ją Biuro Projektów Budownictwa Komunalnego S.A. Umowa opiewa na niecałe 950 tys. złotych – mówi Aneta Niezgoda z DRMG.

Zadanie koordynuje Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska. Zamówienie może być w przyszłości przewidziane do dofinansowania ze środków Unii Europejskiej. Gdańsk będzie starał się o dofinansowanie tego projektu w ramach środków funduszu europejskiego CEF (Connecting Europe Facility) „Łącząc Europę”.

Czytaj też: Szybciej dotrzemy koleją z południa Pomorza do Trójmiasta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

%d bloggers like this: