Tramwaj im. Brunona Zwarry wyjechał na ulice Gdańska

Brunon Zwarra – pisarz, rzemieślnik, działacz społeczny został patronem tramwaju Pesa Jazz Duo o numerze bocznym 1061. W piątek, 16 października, na dwa dni przed 101 rocznicą urodzin tego wybitnego pisarza, na gdańskie tory wyjechał tramwaj jego imienia.

– 14 sierpnia 2019 roku minie rok od śmierci Brunona Zwarry, działacza organizacji polskich w antypolsko nastawionym Wolnym Mieście Gdańsku, więźnia niemieckich obozów koncentracyjnych, autora książek o historii naszego miasta. Warto upamiętnić w Gdańsku Brunona Zwarrę w związku ze zbliżającą się rocznicą śmierci jednego ze znakomitszych Polaków i gdańszczan – tak w zeszłym roku mówił Andrzej Skiba, radny Prawa i Sprawiedliwości, który domagał się upamiętnienia pisarza.

Władze miasta jeszcze rok temu nie wykazywały aktywnego zaangażowania w sprawie poruszonej przez Skibę.

Sytuacja w tym roku się zmieniła.

– Mamy takie szczęście, że ostatnio z dużą intensywnością nadajemy imiona nowym tramwajom – a to dla tego, że tramwaje do nas przyjeżdżają regularnie. To kolejny tramwaj zakupiony w ramach Gdańskiego Projektu Komunikacji Miejskiej – programu współfinansowanego przez UE – podkreślała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

– Brunon Zwara był człowiekiem z krwi i kości, postacią o niezwykle ciekawej biografii. Życzę wszystkim, którzy będą podróżowali tym tramwajem, gdy zobaczą, że jest imienia Brunona Zwarry, aby sobie pomyśleli, co oni – co my możemy zrobić codziennie dla naszego miasta, dla naszej ojczyzny – mówiła prezydent Gdańska.

Odsłonięcie napisu na tramwaju (fot. gdansk.pl)
Odsłonięcie napisu na tramwaju (fot. gdansk.pl)

Tramwaj jak pomnik

– Tramwaj mający swojego patrona jest w pewnym sensie pomnikiem. Jest pomnikiem, który krąży w przestrzeni Gdańska. W przypadku Brunona Zwarry ta myśl jest szczególna, gdyż tramwaj będzie krążył po miejscach dla niego najważniejszych – od Biskupiej Górki, na której spędził dzieciństwo, przez Wrzeszcz, gdzie pracował, po Oliwę, gdzie przez wiele lat mieszkał – mówił Marek Adamkowicz z Muzeum Gdańska.

Uroczystość nadania imienia Brunona Zwarry przez Aleksandrę Dulkiewicz, prezydent Gdańska odbyła się w piątek, 16 października. W uroczystości wzięli również udział Piotr Borawski, zastępca prezydenta Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu, a także członkowie rodziny patrona oraz przedstawiciele Muzeum Gdańska, Rady Społecznej przy Centrum Pamięci o Polakach z Wolnego Miasta Gdańska im. B. Zwarry, Stowarzyszenia Biskupia Górka i spółki Gdańskie Autobusy i Tramwaje.

Na uroczystości byli również obecni przedstawiciele rodziny Brunona Zwarry – m. in. jego córki, syn oraz wnuki.

– Chciałabym w imieniu rodziny podziękować pani prezydent i wszystkim osobom, które się przyczyniły do zrealizowania tej inicjatywy – tego pięknego tramwaju. Jesteśmy dumni i szczęśliwi, że będzie jeździł tramwaj z imieniem naszego ojca, tym bardziej, że tata miał w swoim życiorysie taki epizod, że pracował w Zakładach Komunikacji Miejskiej – wspominała Maria Dryżał, córka Brunona Zwarry.

W gdańskiej twierdzy

Brunon Zwarra zawsze podkreślał, że to co miał do powiedzenia, powiedział w swoich książkach. To na czym mu zależało najbardziej to była pamięć zawarta w książkach. My dzisiaj, jako Muzeum Gdańska spełnimy ten testament – mówił Marek Adamkowicz z Muzeum Gdańska.

– Brunona Zwarrę pamiętamy jako kustosza pamięci o Polakach z Wolnego Miasta Gdańska. Ale był on również pisarzem, autorem nie tylko prac historycznych dotyczących biografii i pamięci o tej społeczności tak straszliwie doświadczonej w trakcie i po II Wojnie Światowej, ale również był autorem wielu powieści, w tym powieści historycznych. Dzisiaj chciałem pokazać pierwszą książkę, która stanowi początek reedycji wszystkich prac Brunona Zwarry – wyjaśniał prof. Waldemar Ossowski – dyrektor Muzeum Gdańska.

Gdański pisarz

Brunon Zwarra (18 X 1919 Gdańsk – 14 VIII 2018 Gdańsk) – pisarz, rzemieślnik, działacz społeczny. Uczęszczał do Gimnazjum Polskiego, po ukończeniu którego rozpoczął w 1935 r. pracę w Emalierni Johannesa Segora we Wrzeszczu. Należał do Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Męskiej i Zjednoczenia Zawodowego Polaków, był też zawodnikiem Klubu Sportowego Gedania. W przededniu wojny wyjechał do Gdyni, gdzie po zajęciu miasta przez Niemców, został 14 IX 1939 r. aresztowany i osadzony w obozie w Nowym Porcie, następnie w Stutthofie i Sachsenhausen. Zwolniony w 1942 r., ponownie znalazł zatrudnienie w emalierni J. Segora. Po roku 1945 brał udział w odbudowie wytwórni, która od tej pory działała pod szyldem Zakład Lakierniczo-Emalierski „Gedania”.

Szykanowany przez władze, w latach 70. zrezygnował z pracy zawodowej i za namową dr. Mariana Pelczara poświęcił się dokumentowaniu losów gdańskiej Polonii. Zasłynął jako autor „Wspomnień gdańskiego bówki” oraz książki „Gdańsk 1939. Wspomnienia Polaków-Gdańszczan”. W dorobku miał też powieści „Gdańszczanie” oraz „W gdańskiej twierdzy”.

W setną rocznicę urodzin Brunon Zwarra został ogłoszony patronem Centrum Pamięci o Polakach z Wolnego Miasta Gdańska, które z inicjatywy prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz zostało utworzone przy Muzeum Poczty Polskiej – oddział Muzeum Gdańska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

%d bloggers like this: