Ryszard Ronczewski nie żyje. Aktor i reżyser był zakażony koronawirusem

Zmarł Ryszard Ronczewski, ikona sopockiej kultury i człowiek wielkiego serca. Od zawsze i do ostatnich chwil zaangażowany i aktywny sopocianin, wielki aktor, wspaniały przyjaciel, przewodnik, towarzysz, artysta wielkiego formatu, któremu nigdy nie była obojętna otaczająca rzeczywistość. Człowiek niepospolicie szlachetny i życzliwy.

Ryszard Ronczewski przybył do Sopotu w 1945 r. Wraz z Jerzym Afanasjewem, Aliną Afanasjew (swoją siostrą) oraz Januszem Hajdunem, współtworzył Cyrk Rodziny Afanasjeff i związany był z artystycznym kręgiem Teatru Bim-Bom. Swoją profesjonalną karierę rozpoczął w Łodzi. Ukończył PWSFTviT w Łodzi, następnie był aktorem Teatru Nowego w Łodzi, Operetki Warszawskiej i Estrady Sopockiej. Na przełomie lat 60. i 70. był aktorem Teatru Wybrzeże w Gdańsku i kierownikiem artystycznym Estrady Sopockiej oraz Międzynarodowego Festiwalu Piosenki w Sopocie. Reżyserował i występował w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Od 1984 do 2005 r. ponownie etatowo związany był Teatrem Wybrzeże w Gdańsku. Sercem zawsze oddany Sopotowi, jego kulturze i artystom, współpracował z Teatrem Atelier im. Agnieszki Osieckiej.

Był laureatem Sopockiej Muzy – statuetki przyznawanej za wybitne osiągnięcia w dziedzinie nauki, kultury i sztuki, dzięki którym Sopot zyskuje rangę w świecie oraz nagrody prezydenta miasta Gdańska w dziedzinie kultury i nagrody wojewody gdańskiego za rok 1995 za rolę Kataryniarza w „Woyzecku” Buchnera w Teatrze Wybrzeże.

Zawsze oddany swojej pracy na scenie i w filmie. Nigdy nie zapomnimy jego wybitnych ról na scenie i w filmie. W rozmowach zawsze podkreślał dumę z faktu otrzymania jednej z najbardziej prestiżowych nagród świata, jaką jest tzw. chiński Oscar. Aktor został dostrzeżony i wyróżniony w 2013 r. za najlepszą rolę męską na festiwalu Złotego Koguta i Stu Kwiatów w Szanghaju, prawdopodobnie największym azjatyckim przeglądzie filmowym.

27 czerwca tego roku Ryszard Ronczewski skończył 90 lat. Miasto Sopot wraz z Muzeum Sopotu przygotowywało książkę z zapisem rozmów z aktorem, które prowadziła Gabriela Pewińska. Praca nad książką trwała kilka miesięcy i zakończyła się krótko przed śmiercią artysty. Publikacja będzie dostępna będzie w Muzeum Sopotu w ciągu miesiąca.

Ryszard Ronczewski na zawsze zapisał się w naszych sercach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

%d bloggers like this: