W tym roku MPWiK zrzucił 6,2 mln m3 ścieków do Wisły. „To nowy rekord świata”

Prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie przypomina o poważnych konsekwencjach zrzutu ścieków do Wisły w Warszawie. Objętość ścieków jaka trafiła do rzeki jest trzykrotnie większa niż podczas awarii sieci w Londynie. Wtedy nazwano ją gigantyczną katastrofą ekologiczną.

Codziennie Miejskie Przedsiębiorstwo Wód i Kanalizacji w Warszawie zrzuca do Wisły około ćwierć miliona metrów sześciennych ścieków. Nieczystości z lewobrzeżnej Warszawy płyną znów do Wisły, bo z powodu fali wezbraniowej podjęto decyzję o demontażu tymczasowego systemu przesyłowego.

Zdaniem prezesa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, Przemysława Dacy, sytuacja nie jest traktowana poważnie przez władze Warszawy.

– Do „ery” Oczyszczalni Czajki – największą katastrofą oczyszczalni była ta w latach 2013/14 w Londynie. Do Tamizy trafiło wtedy 2 mln m3 ścieków. Nazwano ją gigantyczną katastrofą ekologiczną. W tym roku MPWiK zrzucił już 6,2 mln m3! To nowy „rekord świata”. Daje to 345 t azotu i 39,5 t fosforu – napisał na Twitterze Daca.

Sytuacja jest o tyle poważna, że ścieki płyną do Gdańska i dalej do Zatoki Gdańskiej. Na razie nie ma jednak informacji o przekroczeniach normach w wodach Wisły na Pomorzu i Zatoce Gdańskiej.

Czytaj też: Straż Graniczna za 2 lata wzbogaci się o nową jednostkę patrolową

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

%d bloggers like this: