Jest petycja w sprawie likwidacji linii autobusowej 210 w Gdańsku Oruni

Mieszkańcy Gdańska zbierają podpisy pod petycją w sprawie utrzymania kursów linii autobusowej 210 na terenie Oruni. Władze miasta i ZTM Gdańsk są nieugięte. – Decyzja jest ostateczna – mówi Piotr Borawski, zastępca prezydenta Gdańska. Radni opozycji z Prawa i Sprawiedliwości milczą w tej sprawie.

Autobus linii 210 gwarantował mieszkańcom Oruni dogodne połączenie nie tylko z lotniskiem, ale z drugim końcem miasta, czyli Osową. Ta sytuacji się zmieni. Władze miasta nie chcą, by autobusy tej linii dojeżdżały do Oruni. Pojazdy mają „kończyć trasę” w rejonie centrum Gdańska.

To według zastępcy prezydenta Gdańska, Piotra Borawskiego zmiana filozofii w organizacji komunikacji miejskiej.

 – Zależy nam by pojazdy komunikacji miejskiej były punktualne. Ma to zapewnić ich częstsze dojeżdżanie do węzłów przesiadkowych – mówi Borawski.

Czytaj też: Gdynia i Gdańsk wstrzymują sprzedaż biletów w pojazdach komunikacji

Władze Gdańska przeprosiły też radnych dzielnicy za to, że nie dość dobrze wysłuchały uwag o skróceniu linii 210.

 – Jestem decyzją rozczarowana. Wprowadzono ją bez konsultacji społecznej z radą dzielnicy i w obszarze objętym rewitalizacją – pisze Agnieszka Bartków, przewodnicząca Zarządu Dzielnicy Orunia-św.Wojciech-Lipce.

Link do petycji


Oświadczenie mieszkańców pod petycją

W związku z komunikatem prasowym My mieszkańcy dzielnicy Orunia-Św.Wojciech-Lipce z smutkiem przyjęliśmy informację o linii 210, dawnej linii ”B”, od dawna mamy wrażenie, że na siłę próbowany jest odbiór tego autobusu z naszej dzielnicy, a sytuacja z COVID-19, tylko przyśpieszyła tą decyzję. Połączenie to stanowi bezpośredni transport dla naszych mieszkańców, wiele osób bezpośrednio dojeżdża do coraz szybciej rozwijających się miejsc pracy w rejonie lotniska, tzw. strefa przemysłowa, czy też „Centrum Handlowego-Matarnia” Odebranie tej linii spowoduje i tak postępującą degradację komunikacyjną, oraz ogromne zdenerwowanie wśród mieszkańców dzielnicy – co już widać po wystosowanym komunikacie z strony Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku.

Rada Dzielnicy Orunia-Św.Wojciech-Lipce od początku powstania, walczy o zmianę wizerunku i postrzegania dzielnicy. Zabranie linii 210 spowoduje drastyczne pogorszenie możliwości przewozowych naszej dzielnicy. Począwszy od tego, że wspomniana linia, doskonale sprawdza się obecnie jako linia dowozowa do wydarzeń organizowanych w „Amfiteatrze Oruńskim” dzięki czemu ograniczamy ilość aut w tym rejonie. Brak możliwości bezpośredniego przyjazdu z innych administracyjnych dzielnic Gdańska, spowoduje bardzo duży napływ aut, co wskutek braku parkingu dla Parku Oruńskiego im. Emilii Hoene grozi paraliżem komunikacyjnym tego rejonu – wpłynie to negatywnie na walory „turystyczne”.

Linia ta również pozwala doskonale obsługiwać seniorów, którzy mają bezpośrednie połączenie z przychodnią „NZOZ Morena” która zaopatruje naszych mieszkańców w specjalistów.

Jednocześnie linia ta łączy wiele dzielnic oraz potrzeb, nie możemy za bardzo zrozumieć czemu w tej całej sytuacji, o której tak po prostu dowiedzielibyśmy się z oficjalnego już komunikatu „oberwać” ma tylko nasza dzielnica, tracąc całkowicie to połączenie.


 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

%d bloggers like this: