Ponad 110 tys. zł za rebranding Budżetu Obywatelskiego w Gdańsku

Miasto Gdańsk planuje nieco odciąć się od złej passy wokół dotychczasowych edycji Budżetu Obywatelskiego. Ratusz zamówił zmianę linii graficznej. Za całość ratusz  zapłaci 110 tys. zł. To połowo kwoty przeznaczona na budżety Letnicy, czy Rudników. 

Budżet Obywatelski to instytucja, w której mieszkańcy sami prezentują pomysły na realizację inwestycji miejskich, a potem po aprobacie urzędników są one wybierane w głosowaniu internetowym.  Miasto zaliczyło w ostatnim czasie dwie poważne wpadki. Pierwsza dotyczyła zliczania głosów, a druga pokazała dziurę w systemie głosowania. W tym drugim przypadku jeden z dziennikarzy zagłosował dla przykładu posługując się numerem PESEL prezydent Gdańska, Aleksandry Dulkiewicz.

Nic dziwnego, że teraz ratusz usiłuje nieco rozgonić złe chmury wokół Budżetu Obywatelskiego w Gdańsku. Na początku lutego magistrat zlecił przygotowanie linii graficznej dla Budżetu Obywatelskiego i Zielonego Budżetu Obywatelskiego. Zamówienie powinno być gotowe i niebawem powinniśmy zobacz efekt.

Czytaj też: Gdańsk ogłosił przetarg na rewitalizację parku nadwodnego w Nowym Porcie

Rebranding Budżetu Obywatelskiego za 110 tys. zł

Przygotowanie linii graficznej to koszt ponad 110 tys. zł. Czy nas na to stać? Warto zwrócić uwagę na fakt, że kwota to połowa dzielnicowych budżetów na przykład na Lipcach i Rudnikach.

Wykonawca nowej linii graficznej to Studio Tofu, które w Gdańsku znane jest z promocji obrazu Hansa Memlinga pn. „Sąd Ostateczny”. Działania zleciło wtedy Muzeum Narodowe w Gdańsku.

Promocja obrazu "Sąd Ostateczny" na stadionie w Letnicy (mat. tofu.pl)
Promocja obrazu „Sąd Ostateczny” na stadionie w Letnicy (mat. tofu.pl)

Harmonogram Budżetu Obywatelskiego 2021:

  • 08.06.2020 r. – 05.07.2020 r. – przyjmowanie projektów
  • do 15 października 2020 r. – ocena projektów
  • do 30 października 2020 r. – losowanie numerów projektów
  • 16 – 30 listopada 2020 r. – głosowanie
  • do 7 grudnia 2020 r. – informacja o wygranych projektach.

Budżet Obywatelski w Gdańsku ma już 8 lat

Pierwszy Budżet Obywatelski w Gdańsku został wprowadzony w 2013 r. Od tego czasu w Gdańsku odbyło się już siedem edycji BO, na realizację którego przeznaczono łączną kwotę ponad 95 mln zł. Dzięki tym środkom, i pomysłom mieszkańców, powstały nowe drogi, tereny sportowo-rekreacyjne i place zabaw. Zrealizowano też wiele projektów sportowych, kulturalnych i integracyjnych.

Kwota budżetu obywatelskiego na 2021 rok to suma kwoty podstawowej, która wynosi 18 mln zł oraz środków, które nie zostały rozdysponowane w Budżecie Obywatelskim 2020, czyli 428 001 zł. Z tego kwota przeznaczona na projekty realizowane w 35 dzielnicach Gdańska to 14 824 301 zł (w tym Zielony Budżet Obywatelski 2 880 000 zł), a na projekty ogólnomiejskie – 3 603 700 zł (w tym Zielony Budżet Obywatelski 1 080 000).

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

%d bloggers like this: