Rolnicy będą protestować na rondach w Żukowie i Chwaszczynie

Nie mamy dobrych informacji dla kierowców, ponieważ w środę, 21 października na rondach w Żukowie i Chwaszczynie znowu będą protestować rolnicy. Wyrażą oni w ten sposób swój sprzeciw wobec tzw. piątki dla zwierząt.

W Żukowie i Chwaszczynie ruch utrudniony będzie przez dwie godziny. Rolnicy pojawią się w godzinach10-12. Jak informują rolnicy, zgromadzenia we wszystkich miejscach protestu będą liczyć do 10 osób.

Piątka dla zwierząt to ustawa zaproponowana przez Prawo i Sprawiedliwość. Nowelizacja wprowadza między innymi zakaz hodowli zwierząt na futra z wyjątkiem królika. Nowela co ważne przewiduje prawo do rekompensaty z budżetu państwa z tytułu zaprzestania chowu lub hodowli zwierząt futerkowych. Przepisy dotyczące zakazu hodowli zwierząt na futra mają wejść w życie po upływie 12 miesięcy od ogłoszenia noweli.

Co ważne, zgodnie z nowelą ubój rytualny ma być możliwy tylko na potrzeby krajowych związków wyznaniowych. Kwalifikacje osób uprawnionych do uboju rytualnego, jego warunki i metody określać ma w drodze rozporządzenia minister rolnictwa w porozumieniu z ministrem spraw wewnętrznych.

Czytaj też: Trzy nowe przystanie kajakowe na Pomorzu

Natomiast podmiotom wykonującym ubój rytualny ma przysługiwać rekompensata z budżetu państwa z tytułu ograniczenia lub zaprzestania tej działalności.

Rolnicy uważają, że zmiany przyczynią się do strat finansowych rolników. Obecnie przepisy są procedowane w Senacie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

%d bloggers like this: