Gdańsk powiększy w najbliższych latach nekropolie

Podpisano umowę na opracowanie dokumentacji projektowej dotyczącej rozbudowy dwóch gdańskich nekropolii – Cmentarza Salvator i Cmentarza Garnizonowego. Projekty będą gotowe w październiku przyszłego roku.

Cmentarz Salvator będzie w przyszłości rozbudowany od strony ul. Stoczniowców, co umożliwi powstanie 1000 miejsc spoczynku. Z kolei na Cmentarzu Garnizonowym docelowo ma pojawić się 3000 dodatkowym miejsc. Obiekt przy ul. Dąbrowskiego zwiększy swoją powierzchnię o 2,17 ha. Projekt ich rozbudowy opracuje firma Grima Architektura i Krajobraz. Koszt opracowania obu dokumentacji wyniesie ok. 254 tys. złotych.

 – Do końca roku powstanie projekt przebudowy Cmentarza Łostowickiego. Nekropolia zostanie rozbudowana w kierunku ul. Armii Krajowej. Łącznie powierzchnia tej nekropolii ma powiększyć się o 1,8 ha co przełoży się na dodatkowych 1500 miejsc do pochówku. Umowa na opracowanie tej dokumentacji została podpisana w maju 2020 r. – wyjaśnia Aneta Niezgoda z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.

W planach miasta jest także rozbudowa cmentarza parafialnego przy ul. Kępnej i Cmentarza Srebrzysko. Dla tych zadań także pozyskiwana jest dokumentacja projektowa, nad którą prace zakończą się we wrześniu przyszłego roku.

Obecnie w Gdańsku funkcjonuje 9 cmentarzy o łącznej powierzchni niemal 100 ha. Największą gdańską nekropolią jest Cmentarz Łostowicki, zajmujący powierzchnię ok. 50 ha.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: