Pomorscy posłowie o wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji

Trybunał Konstytucyjny uznał, że jedna z przesłanek dotycząca usunięcia ciąży jest niezgodna z Konstytucją. Chodzi o artykuł, który mówi o możliwości usunięcia ciąży ze względu na ciężkie i nieodwracalne uszkodzenie płodu narusza przepisy ustawy zasadniczej. Zebraliśmy głosy pomorskich posłów w tej sprawie.

Wyrok zapadł większością głosów. Sędziowie Leon Kieres i Piotr Pszczółkowski zgłosili zdanie odrębne.

– Zakaz naruszania godności człowieka na charakter bezwzględny i dotyczy wszystkich – podkreślono w wyroku.

Zaznaczono w nim, że system państwowy musi ją chronić, a człowiek nie może być wartościowany np. ze względu na wiek lub status społeczny.

Krytycznie wypowiadają się przede wszystkim posłanki Koalicji Obywatelskiej.

Rękami Trybunału Konstytucyjnego PiS zakazał właśnie aborcji. Piekło kobiet. Polki Wam tego nie wybaczą – uważa Agnieszka Pomaska.

Dranie l. Polki od dziś żyją w piekle kobiet, bez dostępu do badań prenatalnych, skazane na tortury, cierpienie i ból – uważa Barbara Nowacka.

Konfederacja zachwycona wyrokiem

Trybunał Konstytucyjny zrobił to, czego PiS zrobić w Sejmie nie chciał. Wniosek, pod którym podpisali się wszyscy posłowie #Konfederacja i część klubu PiS został rozpatrzony pozytywnie. Wygrało życie! Życie jest najważniejsze! – napisał Artur Dziambor, poseł Konfederacji z Gdyni

#TrybunałKonstytucyjny orzekł, że aborcja eugeniczna jest nielegalna! Cywilizowane państwa chronią życie! – dodaje Michał Urbaniak, poseł Konfederacji z okręgu gdańskiego.

 

Posłowie PiS za decyzją Trybunału Konstytucyjnego

Jestem dumny z decyzji Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, że aborcja eugeniczna jest niezgodna z ustawą zasadniczą. To duży cios w aborcyjny przemysł śmierci. Nienarodzone dziecko musi mieć takie same prawa jak każdy inny człowiek – mówi Kazimierz Smoliński, poseł PiS z Tczewa.

Dzisiejszy wyrok Trybunału Konstytucyjnego to wielki dzień dla naszego kraju i wielki krok ku normalności. Każde ludzkie życie zasługuje bowiem na szacunek a każde dziecko ma prawo się urodzić – napisał na Twitterze, Kacper Płażyński.

Głos zabrał też Donald Tusk, były premier RP.

Wrzucenie tematu aborcji i orzeczenie w tej sprawie pseudotrybunału w środku szalejącej pandemii to coś więcej niż cynizm. To polityczne łajdactwo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

%d bloggers like this: