Będzie wymiana oświetlenia na ul. Bohaterów Monte Cassino w Sopocie

Sopot przygotowuje się do wymiany oświetlenia na ulicy Bohaterów Monte Cassino. Nowe lampy będą wiernym odzwierciedleniem lamp ulicznych oświetlających najpopularniejszy sopocki deptak od początku XX wieku.

– Wybór lamp jakie miałyby stanąć na ulicy Bohaterów Monte Cassino w Sopocie jest niezwykle istotny. To najpopularniejszy deptak w Polsce, a pod względem urbanistycznym i społeczno-kulturalnym centralne miejsce Sopotu, które zasługuje na specjalne potraktowanie – mówi Marcin Skwierawski, zastępca prezydenta Sopotu. – Przeprowadziliśmy szerokie konsultacje z konserwatorem zabytków, plastykiem miejskim, architektami. Zgodnie podjęliśmy decyzję o tym, by na popularnym „Monciaku” powrócić do lamp historycznych – dodaje Skwierawski.

Wzorem dla odtworzenia oświetlenia ulicznego na Bohaterów Monte Cassino może stać się oryginalna lampa, jedyna która zachowała się w Sopocie, i która odnowiona stoi na posesji przy ulicy Mokwy 4 (widoczna na zdjęciu głównym). Analiza zdjęć historycznych pozwala stwierdzić, że takie latarnie stanowiły oświetlenie uliczne deptaka na początku XX wieku, najprawdopodobniej już ok. roku 1910. Konieczne będzie natomiast dopasowanie odpowiedniego klosza. Ten na latarni przy Mokwy jest współczesny, ponieważ oryginalny się nie zachował. Nowo wykonane lampy będą wiernymi kopiami zachowanej latarni, wykonanymi w skali 1:1.

– Te lampy wpisały się w krajobraz niegdysiejszej ulicy Morskiej, obecnie Bohaterów Monte Cassino, co widać na wielu fotografiach z okresu przedwojennego – mówi Aleksandra Narczewska, Konserwator Zabytków Miasta Sopotu. – Wyzwaniem pozostanie klosz. Będziemy go musieli dopasować z wielką dokładnością na podstawie zdjęć – dodaje sopocka konserwator.

W kwestii nowego oświetlenia na ul. Bohaterów Monte Cassino głos zabrała także Honorowa Rada Architektury przy Prezydencie Miasta Sopotu. Członkowie Rady również opowiedzieli się za modelem historycznym. Uzasadnieniem stanowiska był fakt, że rzadko zdarza się, aby zachował się autentyczny egzemplarz historycznej latarni. Posiadanie oryginalnej lampy daje niepowtarzalną szansę na wierne odtworzenie całego ciągu historycznych lamp. Dzięki temu zostanie uzupełniona zachowana do dziś przedwojenna pierzeja i doskonale podkreślony klimat wnętrza ulicy Bohaterów Monte Cassino.

Spółka Energa Oświetlenie wymieni latarnie na ulicach Gdańska

Historyczne lampy

Wybór historycznego wzoru lamp do oświetlenia ulicy Bohaterów Monte Cassino będzie wymagał zlecenia pełnego projektu konstrukcji, co z całą pewnością przesunie w czasie realizację modernizacji oświetlenia ulicznego popularnego sopockiego deptaka, którą zaplanowano na rok 2021. W ramach projektu, w ciągu ulicy wymienionych zostanie ponad 70 lamp.

Projekt pod nazwą „Modernizacja oświetlenia ulicznego w Sopocie z zastosowaniem najnowszych technologii” będzie realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Większą część (78,6 proc.) wartości lamp zrefunduje UE. Jest to kolejny etap projektu, realizowanego w latach 2017-2022.

Stacja ładowania Energi na słupie oświetleniowym w Porcie Gdynia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

%d bloggers like this: