Sezon turystyczny 2020 w Gdańsku nie był taki zły

Gdańska Organizacja Turystyczna opracowała podsumowanie ruchu turystycznego w Gdańsku od początku czerwca do końca sierpnia 2020. Co ważne, raport ten zestawiono z danymi za ten sam okres zeszłego roku. Widać wyraźne zmiany, jednak mimo pandemii, lato tego roku nie należy spisywać na straty.

Jak wynika z badań, latem odwiedziło nas ponad 960 tys. gości. Zdecydowana większość z nich została w naszym mieście przynajmniej na 1 noc (turyści). Najwięcej osób decydowało się na przyjazd samochodem (ponad 65%) oraz pociągiem (17,7%). Podczas pobytu największym zainteresowaniem turystów cieszyły się hotele (ponad 30%) oraz wynajęte mieszkania.

Hitem tego lata okazało się niewątpliwie koło widokowe AmberSky, które odwiedziło ponad 21% gości. Niezmiennie, popularne były też Bazylika Mariacka, Żuraw i molo w Brzeźnie.

Łączna ocena zadowolenia z pobytu osiągnęła imponujące 8,9 w skali 10. punktowej.

Bardzo cieszy nas fakt, że pomimo trudności latem odwiedziła nas taka ilość gości. Świetny efekt przyniosła też szeroko zakrojona kampania #CzasNaGdańsk, która zachęcała turystów z całej Polski do odwiedzenia Gdańska – podsumowuje Łukasz Wysocki, prezes Zarządu Gdańskiej Organizacji Turystycznej.

Ruch turystyczny w 2020 r. (mat. prasowe)
Ruch turystyczny w 2020 r. (mat. prasowe)

Lato 2020 a lato 2019

W tym miejscu, warto pokusić się o porównania tego lata, z ubiegłorocznym. W końcu nie da się ukryć, że ze względu na pandemię, tegoroczne było mocno nietypowe.

Najbardziej rzucającą się w oczy zmianą było mocne zmniejszenie liczby turystów zagranicznych – aż o 78 %. Jednak zdecydowanie częściej niż w ubiegłych latach odwiedzali nas krajowi turyści (+28%), którzy w części uzupełnili braki spowodowane mniejszym ruchem międzynarodowym.

Spadek liczby turystów zagranicznych jest duży, jednak najważniejsze, że ich miejsce starali się wypełnić rodzimi podróżnicy. To pozwoliło zmniejszyć straty branży, a Polakom poznać piękny Gdańsk – dodaje Wysocki.

Jednocześnie, choć bardzo zmalała liczba gości z Wielkiej Brytanii, to wzrosła liczba turystów z Niemiec, co pozwoliło naszym zachodnim sąsiadom odzyskać 1. pozycję w zestawieniu.

Warto też zwrócić uwagę na wyższe, niż rok temu, oceny zadowolenia z pobytu w naszym mieście.

Ruch turystyczny w 2020 i 2019 r. (mat. prasowe)
Ruch turystyczny w 2020 i 2019 r. (mat. prasowe)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

%d bloggers like this: