Drugi dzień protestów w sprawie aborcji po decyzji TK

Po godz. 14 w sobotę rozpoczął się protest osób niezadowolonych z decyzji Trybunału Konstytucyjnego. Chodzi o odebranie dopuszczalności przerwania ciąży ze względów eugenicznych. Manifestujący sparaliżowali centrum miasta. Były też przepychanki z policją pod biurami poselskimi PiS.

Tak jak planowali, tak zrobili. Protestujący wyszli w Gdańsku na ulice przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego, wyszli na ulice Trójmiasta, by zamanifestować swoje niezadowolenie z orzeczenia TK. Manifestujacy wyszli na skrzyżowanie przy Radzie Miasta Gdańska. To najważniejsze skrzyżowanie w centrum. Ruch został momentalnie zablokowany. Powstały korki.

Wśród haseł można było usłyszeć wulgaryzmy: „Wypier***ć”, „Je**ć PiS”, czy „Policji, Milicji, jeden ch*j”. Były też delikatniejsze hasła „No woman, no kraj”, „Gorzej jak za Ceaușescu”, „Moje ciało, mój wybór”.

Część protestujący przesuwało się prawą stroną Wałów Jagiellońskich w kierunku Zieleniaka. Trzy pasy w kierunku Wrzeszcza są zablokowane inni przeszli przed siedzibę posłów PiS na Targu Drzewnym.

Podczas skandowania pod biurem PiS policja zatrzymała kilku demonstrantów. Grupa protestujących natychmiast się wycofała. W kierunku radiowozu poleciała wtedy butelka. Policjanci zabrali zatrzymanych na komisariat, a za radiowozem ruszyli manifestanci. Po odśpiewaniu hymnu przed budynkiem policji uczestnicy protestu przeszli na ul. Długą i Fontannę Neptuna.

Obecnie tłum na Targu Drzewnym jest mniejszy.

Protesty w obronie praw kobiet na ulicach Gdańska i Gdyni

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

%d bloggers like this: