Zwroty pieniędzy i zmiany terminów. Kłopoty imprez z miejskich grantów w Gdańsku

Trwa epidemia koronawirusa, która wpływa na organizację imprez kulturalnych w Gdańsku. Wiele z nich zostało dofinansowanych z budżetu miasta. Sprawdzamy, co dzieje się z publicznymi pieniędzmi w sytuacji, gdy wydarzenia się nie odbywają.

Jak ustaliliśmy w gdańskim magistracie nie doszły do skutku tylko trzy wydarzenia kulturalne. Pierwsze to „Sacrum i tradycja” organizowane w Wielki Piątek przez Stowarzyszenie Sum – nazwa może być myląca, ale est to wydarzenie świeckie. Kolejna impreza to „Słowiańska jesień” przygotowana przez Stowarzyszenie im Stanisława Brzozowskiego. Na końcu jest to Festiwal Ska Jambore 2020, organizowana przez Stowarzyszenie Ska Jambore.

Jeden zwrot pieniędzy

W przypadku podpisanych umów 4-letnich tylko jeden projekt pn. „Sacrum i Tradycja”, którego organizatorem jest Stowarzyszenie Sum, na ten moment nie został całkowicie zrealizowany. Organizacja zaplanowała w Wielki Piątek wydarzenie plenerowe „Sąd”, które się nie odbyło.

Do miasta została zwrócona kwota 60 838,96 zł – wyjaśnia Marta Formella z referatu prasowy biuro prezydenta Gdańska.

Warto tutaj podkreślić, że we władzach Stowarzyszenia Sum jest jest Lech Parell, redaktor naczelny i szef spółki miejskiej Gdańskie Centrum Multimedialne. Firma jest wydawcą miejskiego portalu Gdansk.pl

Niepokojące wpisy o oderwaniu Gdańska od Polski

Zmiany terminów

Pozostałe wydarzenia zostały dostosowane do zmienionych warunków albo przeniesione na inny termin.

Ponadto, na 96 projektów, które otrzymały dofinansowane w ogłoszonych konkursach na 2020, tylko 9 projektów nie zostało zrealizowane i nie podpisano z organizacjami umów na łączną kwotę 151 400 zł. Środki zostały przeznaczone na granty udzielane w trybie art. 19a, czyli jako tzw. mały grant – nie wymaga konkursu.

Z informacji jakie otrzymujemy od organizacji, które popisały umowę wynika, że wprowadzenie strefy żółtej spowodowało, że nie odbyło się jedno wydarzenie plenerowe „Słowiańska jesień”, a po wprowadzeniu strefy czerwonej inna organizacja zastanawia się czy zrealizuje projekt – mówi Formela.

W tych sprawach ciągle trwają rozmowy i na ten moment nie została ustalona wysokość kwoty zwrotu środków.

Policja zatrzymała 25-latka, który sforsował drzwi biura poselskiego w Gdyni

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

%d bloggers like this: