Wzrosną podatki od nieruchomości w Gdyni

 – To jednak tylko wzrost o poziom inflacji, czyli o 3,9 procent. W skali roku nie powinno to być obciążeniem dla domowych budżetów gdynian – przekonuje Andrzej Bień. Tak tłumaczy w Radio Gdańsk podwyżki wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni. Radny Prawa i Sprawiedliwości, który jest w opozucji twierdzi, że to drenowanie kieszeni mieszkańców.

– Prezydent Szczurek wychodzi z założenia, że trzeba zabrać mieszkańcom tyle pieniędzy, ile się tylko da – mówi Marcin Bełbot, mówi radny PiS.

W uzasadnieniu czytamy, że wzorem lat ubiegłych proponuje się przyjąć maksymalne stawki podatku od nieruchomości. Górne granice stawek kwotowych obowiązujące w danym roku podatkowym ulegają corocznie zmianie na następny rok podatkowy. Zmiana ta odpowiada wskaźnikowi cen towarów i usług konsumpcyjnych w okresie pierwszego półrocza 2020 roku, w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego.

Zgodnie z Komunikatem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 15 lipca 2020 r. opublikowanym w Monitorze Polskim 2020r. poz. 625 wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszym półroczu 2020 r. w stosunku do pierwszego półrocza 2019 r. wyniósł 103,9 (wzrost cen o 3,9%).

Gdynia nie zdecydowało się natomiast podnieść w przyszłym roku podatku od środków transportu. Powód jest prozaiczny – samochód bez większych problemów zarejestrować można w innej gminie, gdzie opłaty są niższe. Przenieść domu lub mieszkania oczywiście nie sposób.

Podatki od nieruchomości po zmianach

Treść uchwały o podwyżkach podatku od nieruchomości (fot. RMG Gdynia)
Treść uchwały o podwyżkach podatku od nieruchomości (fot. RMG Gdynia) – link do całej uchwały.

Sądząc po tym, jaki układ sił jest w Radzie Miasta wejście w życie nowych stawek jest niemal pewne.

Gdynia. Graficiarze wpadli na gorącym uczynku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

%d bloggers like this: