Dewastacja kościoła w Gdyni na Witominie

Strajk kobiet dotarł do kościoła pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Św. i Niep. Poczęcia NMP w Gdyni Witominie. Na elewacji pojawiły się napisy: „To jest wojna”.

Do sieci trafiły zdjęcia z gdyńskiego Witomina. Ukazują zniszczenia elewacji tamtejszego kościoła. Obok piorunów naniesionych sprejem pojawił się napisy „Strajk Kobiet”, czy „To jest wojna”. Dewastacja ma niewątpliwie związek z trwającymi na ulicach protestami antyrządowymi wywołanymi decyzją Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji.

Sytuacji dziwi tym bardziej, że kościół pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Św. i Niep. Poczęcia NMP nie leży na trasie żadnych przemarszów. Nie był dotąd celem ataku.

Próbowaliśmy skontaktować się z proboszczem. Niestety telefon na parafii nie odpowiadał.

Kościół na Witominie działa od lat 30 XX w. Pierwotnie funkcjonował jako drewniany barakowy kościół, który przetrwał do roku 1945. Pod koniec wojny kościół ten został spalony w wyniku działań wojennych. Mieszkańcy Gdyni Witomina, po tym smutnym fakcie uczęszczali do kościoła w Małym Kacku i równocześnie budowali nowy kościół na miejscu starego – spalonego. 8 grudnia 1947 r. Ks. Biskup Kazimierz Józef Kowalski, Ordynariusz diecezji Chełmińskiej poświęcił nowobudowany kościół, który stoi do dziś.

Internauci rozpoznali parodiującego Grudzień 70. Kim jest Jakub Żynis?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

%d bloggers like this: