Administracja publiczna od poniedziałku będzie pracować zdalnie

Szef Rady Ministrów, Mateusz Morawiecki ogłosił, że od poniedziałku, pracownicy administracji publicznej, którzy mogą, muszą pracować zdalnie. Zaapelował do seniorów, by pozostali w domach. Odniósł się też do osób protestujących w sprawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego i powstania ewentualnej szczepionki.

Druga fala koronawirusa jest groźniejsza od pierwszej – tak uważa premier. Dlatego wydał zalecenie, aby seniorzy zostali w domach. Osoby po 70. roku życia mogą przemieszczać się jedynie wtedy, jeśli wymaga zaspokojenie niezbędnych potrzeb życia codziennego. Mogą też sprawować lub uczestniczyć w kulcie religijnym.

Natomiast wszyscy pracownicy administracji publicznej, których praca nie wymaga obecności w biurze, muszą pracować zdalnie od poniedziałku, 2 listopada. Największa liczba osób powinna pracować z domu. To samo dotyczy sektora prywatnego. Premier apelował do wszystkich pracodawców, by umożliwili swoim pracownikom zdalne wykonywanie obowiązków.

Podczas konferencji minister zdrowia Andrzej Niedzielski powiedział, że rząd nie planuje w tej chwili zamknięcia kolejnych gałęzi gospodarki. Wszystkie dotychczasowe obostrzenia zostają w mocy.

Możliwe pojawienie się szczepionki w styczniu

Pierwsze szczepionki na koronawirusa mają pojawić się w styczniu 2021 roku. Premier powiedział, że w pierwszej kolejności będą mogli z nich korzystać osoby z grupy ryzyka. – Wpłaciliśmy pulę pieniędzy, by mieć do niej równy dostęp z innymi, bogatszymi krajami UE – podkreślił. – Miejmy nadzieję, że grudzień, a może nawet końcówka listopada będzie czasem, gdy niektóre branże będą już odmrażane – dodał.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

%d bloggers like this: