Kolejna próba wyłonienia wykonawcy Nowej Warszawskiej w Gdańsku

Ogłoszono przetarg na realizację 2-kilometrowego odcinka linii tramwajowej tzw. Nowej Warszawskiej. Oferty zainteresowanych realizacją wykonawców znane będą na początku grudnia i jeśli procedury przetargowe przebiegną zgodnie z zakładanym harmonogramem, roboty ruszą wiosną 2021 roku. To kolejna – czwarta – próba wyłonienia wykonawcy w zamówieniu publicznym.

Tramwaj w ul. Nowej Warszawskiej jest jedną z najważniejszych inwestycji planowanych w południowej części Gdańska. Dzięki niej znacznie skróci się czas dojazdu z południowych dzielnic miasta do centrum. Trasa przebiegać będzie od pętli tramwajowej przy al. Pawła Adamowicza i włączać się będzie w al. Havla na wysokości istniejącego skrzyżowania z ul. Łódzką.

– Budowa linii tramwajowej w Nowej Warszawskiej jest jednym z elementów programu Gdański Projekt Komunikacji Miejskiej – etap IVa. Zakładany harmonogram inwestycji przewiduje zakończenie robót w listopadzie 2022 roku, co oznacza, że nową linią tramwajową pojedziemy w pierwszym kwartale 2023 roku – wyjaśnia Alan Aleksandrowicz, zastępca prezydenta ds. inwestycji.

Zakres prac obejmuje budowę całego, ok. 2 km odcinka linii tramwajowej. Na trasie powstaną 4 przystanki tramwajowe. Wzdłuż linii tramwajowej wykonany zostanie również chodnik oraz droga rowerowa, zagospodarowana zostanie zieleń, pojawią się elementy małej architektury.

W ramach prac przebudowany zostanie także ok. 210 m odcinek ul. Piotrkowskiej, która oprócz nowej nawierzchni zyska także chodnik i oświetlenie. Dodatkowo inwestycja przewiduje kompleksową przebudowę infrastruktury podziemnej, w ramach której powstanie m.in. nowa kanalizacja deszczowa i sieć wodociągowa. Przewidziano również przebudowę sieci ciepłowniczej, gazowej oraz teletechnicznej.

Gdański Projekt Komunikacji Miejskiej – etap IV A (GPKM IVA) jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020. W ramach projektu zrealizowana została linia tramwajowa w al. Pawła Adamowicza, na ukończeniu jest przebudowa linii tramwajowej na Stogach. Projekt obejmuje również montaż nowych wiat przystankowych w 64 lokalizacjach, 84 sztuk tablic informacji pasażerskiej oraz zakup nowego dwukierunkowego wieloczłonowego taboru tramwajowego – 15 szt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

%d bloggers like this: