Gdański IPN chce od władz miasta ochrony cmentarza na Zaspie

Instytut Pamięci Narodowej w Gdańsk w pełni popiera wszystkie protesty przeciwko niedawnej profanacji krzyża na Cmentarzu Ofiar Hitleryzmu na gdańskiej Zaspie. Od władz miasta domaga się ustawienia monitoringu na wspomnianej nekropolii.

Jednocześnie dziękujemy za szybką i stanowczą reakcję władz Miasta Gdańska – wyrażone oburzenie wobec aktu wandalizmu, a także natychmiastowe wyczyszczenia krzyża.

Do profanacji krzyża w tym miejscu doszło już po raz kolejny, w liście do prezydent Aleksandry Dulkiewicz IPN w Gdańsku apeluje o pełną ochronę jednego z najważniejszych miejsc pamięci o ofiarach II wojny światowej na terenie Gdańska poprzez zamontowanie kompleksowego, profesjonalnego systemu monitoringu.

Publikujemy pełną treść listu wysłanego przed paroma dniami od dyrektora IPN Gdańsk do prezydent Miasta Gdańska.

„Zabij Księdza”. Haniebny napis na krzyżu w Gdańsku


„Szanowna Pani Prezydent,

ze względu na powtarzające się od lat akty wandalizmu na jednym z najważniejszych miejsc pamięci o ofiarach II wojny światowej na terenie Gdańska, jakim jest Cmentarz Ofiar Hitleryzmu na Zaspie, prosimy o stosowną reakcję. Biorąc pod uwagę ogromną historyczną rangę tego miejsca, porównywalną z Westerplatte, Pocztą Polską w Gdańsku oraz niemieckimi katowniami tysięcy Polaków z całego Pomorza w Victoriaschule, czy też w obozie w Nowym Porcie, bardzo gorąco prosimy uprawnionego do takich działań gospodarza tego obiektu, czyli władze Miasta Gdańska, o zamontowanie kompleksowego, profesjonalnego i miejmy nadzieję efektywnego systemu monitoringu. Tylko w ten sposób, może uda się zapobiec powtarzającym się już od lat aktom profanacji. Od wielu lat wspólnie, władze samorządowe oraz gdański oddział Instytutu Pamięci Narodowej i inne życzliwe strony, w tym zasłużone stowarzyszenia, troszczymy się o to tak ważne miejsce pamięci. Organizujemy uroczystości, prowadzimy renowacje, realizujemy ważne działania edukacyjne o ogromnej roli wychowawczej i wielkim znaczeniu dla naszej tożsamości. Bohaterom pochowanym na Zaspie należy się nasza troska i moja prośba jest właśnie tym motywowana”.

prof. dr hab. Mirosław Golon
dyrektor IPN Oddział w Gdańsku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

%d bloggers like this: