W Gdyni powstało ptasie osiedle

Wkrótce w Szkole Podstawowej nr 23 w Gdyni pojawią się nowi lokatorzy. Na ścianie budynku powstało osiedle dla… ptaków, czyli mural z drzewem i charakterystycznymi budkami dla latających mieszkańców. To jeden z projektów realizowanych w ramach tegorocznego Biennale Dizajnu i Sztuki Miejskiej Traffic Design.

Jak zmieniać miasto na lepsze? Dbając o harmonię z naturą i uwzględniając potrzeby małych zwierząt, których często nie zauważamy w codziennym pędzie. O najmniejszych mieszkańców Gdyni – w tym przypadku wróble, mazurki i sikorki – zadbali projektanci odpowiedzialni za jedną ze zmian w ramach tegorocznego Biennale Dizajnu i Sztuki Miejskiej Traffic Design.

Na jednej ze ścian budynku Szkoły Podstawowej nr 23 przy ul. Grottgera (Wzgórze św. Maksymiliana) powstał drzewny mural projektu Małgorzaty Gurowskiej. O tyle nietypowy, że oprócz korony drzewa na ścianie powstały też ptasie budki, z których mają korzystać wspomniane wyżej trzy gatunki miejskich ptaków – bardzo pożytecznych dla człowieka, bo żywiących się np. komarami i innymi owadami.

Połączenie miasta z naturą

Zamysłem projektu było harmonijne połączenie potrzeb miasta z naturą, która funkcjonuje w trudnych warunkach i musi podporządkowywać się człowiekowi. Samo drzewo to symbol bezpiecznego azylu dla tysięcy organizmów, który pozwala na przeżycie w miejskiej dżungli. Projekt był konsultowany m.in. z Akcją Bałtycką na Wydziale Biologii Uniwersytetu Gdańskiego, aby budki skutecznie zapełniły się nowymi mieszkańcami w okresie lęgowym.

W ostatnich dekadach małe ptaki są w tarapatach, ich liczebność spada. Jest mniej pożywienia, znikają krzewy i stare drzewa, które dają im schronienie. Zagrażają im drapieżniki – w mieście głównie koty i psy – oraz zanieczyszczenia powietrza i powierzchni ziemi. Przygotowaliśmy dla nich bezpieczne osiedle mieszkaniowe – pisze na swojej facebookowej stronie stowarzyszenie Traffic Design.

Zrealizowanie projektu Małgorzaty Gurowskiej było możliwe dzięki partnerstwu miasta Gdynia, trójmiejskiej firmy LCSB Sp. z o.o. zajmującej się rusztowaniami, firmy MKW Pracownia tworzącej budki dla ptaków i nietoperzy oraz firmy Flügger, która zapewniła farby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

%d bloggers like this: