Terytorialsi wspierają pomorski SANEPID

Żołnierze 7 PBOT ruszyli właśnie z odsieczą Stacjom Sanitarno-Epidemiologicznym w województwie pomorskim, które na co dzień wykonują ogrom pracy administracyjnej w walce z koronawirusem.Obecnie 22 terytorialsów gdańskiej brygady wspiera pracę sanepidów w Bytowie, Chojnicach, Gdańsku, Gdyni, Pruszczu Gdańskim, Starogardzie Gdańskim, Tczewie i Wejherowie. Jednak 7 PBOT jest gotowa, by w razie potrzeby wesprzeć te placówki we wszystkich miastach powiatowych w naszym województwie. Natomiast w tych ośrodkach, w których żołnierze już teraz pełnią swoją służbę, ich zakres obowiązków obejmuje prace biurowe, sortowanie korespondencji, wpisywanie danych do systemu ewidencyjnego, przeprowadzanie wywiadów z osobami u których podejrzewa się zarażenie koronawirusem, archiwizowanie dokumentacji, sporządzanie notatek i zawiadomień o odbyciu kwarantanny oraz wiele innych zadań, które odciążają pracowników tych placówek.

Wsparcie Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych przez terytorialsów jest cały czas sytuacją rozwojową i w najbliższym czasie można spodziewać jeszcze większego zaangażowania żołnierzy w tym obszarze walki z koronawirusem.

(fot. 7 PBOT)
(fot. 7 PBOT)

Od początku trwania pandemii żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej na wielu płaszczyznach wspierają służby medyczne. Terytorialsi 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. kpt. mar. Adama Dedio już wiosną realizowali operację „Odporna Wiosna”, wspomagając odpowiednie służby, również medyczne, w walce z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2.

Dzisiaj, gdy choroba przetacza się przez nasz kraj wysoką, jesienną falą zachorowań, żołnierze WOT jeszcze silniej zaangażowali się w pomoc placówkom medycznym. W szpitalach województwa pomorskiego m.in. mierzą temperatury, rejestrują pacjentów ze skierowaniem na wymaz na obecność koronawirusa, wyręczają pracowników szpitala w prowadzeniu ankiet czy segregacji pacjentów na SOR. Terytorialsi gdańskiej brygady pobierają również wymazy w punktach drive-thru. Wszystkie te działania są niezwykle ważne, albowiem uwalniają od tych formalnych czynności tysiące pracowników medycznych, którzy dzięki temu mogą skierować swoją aktywność na leczenie pacjentów.

Żołnierze 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej od czerwca realizują akcję pod kryptonimem „Trwała Odporność”, której idea skupia się w pięciu słowach: „Zapobiegaj, Identyfikuj, Izoluj, Wspieraj, Przywracaj”, co w praktyce sprowadza się do działań na rzecz wsparcia opieki medycznej, służb sanitarnych i samorządów. W realizacji tej niezwykle ważnej misji terytorialsi wspierani są przez żołnierzy Wojsk Operacyjnych.

(fot. 7 PBOT)
(fot. 7 PBOT)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

%d bloggers like this: