Ograniczone Święto Niepodległości w Gdańsku

Z powodu pandemii, Narodowe Święto Niepodległości w Gdańsku odbędzie się w zmienionej formie. Zabraknie barwnej Parady.

Gdańska Parada Niepodległości organizowana przez Stowarzyszenie SUM była punktem kulminacyjnym wydarzeń patriotycznych organizowanych w dniu 11 listopada. Opierała się na inicjatywie setek organizacji społecznych, szkół, klubów i grup przyjaciół. W tym roku, z powodu pandemicznych obostrzeń, wydarzenie nie może się odbyć.

Stowarzyszenie SUM, które od 2003 roku przygotowuje Paradę Niepodległości w Gdańsku planuje z tej okazji organizację wystawy fotograficznej, ukazującej Paradę od pierwszych początku, aż do roku 2019. Wystawa przybliży także historię pomnika Jana III Sobieskiego oraz jego znaczenie dla gdańszczanek i gdańszczan.

Plansze ze zdjęciami będą wystawione w miejscu, gdzie zwykle zaczynała się uroczysta Parada Niepodległości – na placu przy ul. Podwale Staromiejskie, przy pomniku Tym co za polskość Gdańska oraz dodatkowo, w okolicach pomnika Jana III Sobieskiego. Wystawa będzie dostępna od 11 do 30 listopada, a wydłużony jej czas trwania umożliwi obejrzenie zdjęć wszystkim zainteresowanym z zachowaniem środków bezpieczeństwa, bez ryzyka nadmiernego gromadzenia się.

Obchody na Górze Gradowej

Dzień Niepodległości w Gdańsku uczci wciągnięcie flagi państwowej na znajdujący się na Górze Gradowej, najwyższy w mieście maszt. Podczas symbolicznych uroczystości planowana jest także salwa honorowa z repliki armaty Elżbieta. Wydarzeniu towarzyszyć będzie koncert mobilnego carillonu i trębaczy. W uroczystościach weźmie udział Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. Syboliczne obchody Dnia Niepodległości na Górze Gradowej od godziny 10.30 będzie transmitował portal gdansk.pl.

Tego dnia, w samo południe, zabiją serca dzwonów Bazyliki Mariackiej i kościoła św. Katarzyny. Na godzinę 12.00 planowana jest także uroczysta msza w Bazylice Mariackiej.

Tego i w kolejnych dniach nie zabraknie także złożenia kwiatów w miejscach ważnych dla naszej Niepodległości.

Barwy biało-czerwone

Miasto ozdobią kotyliony w narodowych barwach. Ozdobiona zostanie m.in. kładka nad Motławą prowadząca na Wyspę Oławiankę, zieleń na Placu Kobzdeja czy latarnie na Długim Targu. Biało-Czerwone barwy umieszczone zostaną także na przedprożach Ratusza Głównego Miasta, budynku Rady Miasta i Urzędu Miejskiego. Swoje kotyliony zyskają gdańskie pomniki; Jana III Sobieskiego i marszałka Józefa Piłsudskiego. Kotylion zawiśnie także na ogrodzeniu fontanny Neptuna.

Wszystkie gdańszczanki i gdańszczan zachęcamy do przystrojenia swoich balkonów i okien w Biało-Czerwone barwy.

Niepodlegość uczci muzyka

W środę, o godzinie 13.00 z wieży Ratusza Głównego Miasta zabrzmią carillony. Monika Kaźmierczak, carillonistka miejska wykona pieśni patriotyczne oraz utwory muzyki polskiej i gdańskiej. Nie zabraknie też Mazurka Dąbrowskiego, hymnu narodowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

%d bloggers like this: