Nowy zastępca prezydenta Gdańska. Trudno ocenić jej możliwości

Gdańsk od 1 grudnia będzie miał nowego zastępcę prezydenta Gdańska. Zostanie nią Monika Chabior, która zastąpi Piotra Kowalczuka. Zapytaliśmy gdańskich radnych Prawa i Sprawiedliwości – Przemysława Majewskiego i Kazimierza Koralewskiego, a także działacza Lewicy, Jędrzeje Włodarczyka o nową postać obok Aleksandry Dulkiewicz.

Informacja o zmianach w składzie najbliższych osób Aleksandry Dulkiewicz Dulkiewicz w naturalny sposób wywołała ogromne zaciekawienie.

Osoba Moniki Chabior nie pojawiała się wcześniej w przestrzeni gdańskiego samorządu. Dlatego obecnie możemy czerpać informacje o nowej wiceprezydent jedynie z portali społecznościowych, na których jak sama nie ukrywa, jest osobą o lewicowych poglądach. Oczywiście chcielibyśmy jako radni opozycji pozytywnie się zaskoczyć, zobaczyć w wykonaniu p. Chabior, dialog z rodzicami z Odpowiedzialnego Gdańska, wycofanie się z kontrowersyjnych działań jak Zdrovve Love czy Model równego traktowania – mówi Przemysław Majewski.

Radny nie mamy ku temu podstaw, wszystko wskazuje na to, że sfera edukacji i spraw społecznych, po latach dość liberalnej polityki wiceprezydenta Kowalczuka, skręci mocno w stronę lewicowej agendy.

Kolejnych roszad kadrowych się nie spodziewam. Decyzja prezydenta Kowalczuka była zaskoczeniem dla otoczenia Prezydent Dulkiewicz, która dużą część współpracowników przejęła po śp. Pawle Adamowiczu – dodaje Majewski.

Włodarczyk: trudno mi jest oceniać jej wizję lub możliwości

Panią Monikę Chabior znam tylko ze słyszenia, jako osobą związaną z tematyką równościową. Nie wiem wiele więcej na jej temat.  Doceniam, że na takie stanowisko została powołana kobieta, natomiast trudno mi jest oceniać jej wizję lub możliwości. Trzeba będzie poczekać – mówi działacz Lewicy, Jędrzej Włodarczyk.

Zdaniem Włodarczyka trudno powiedzieć czy rezygnacja Piotra Kowalczuka to część większego planu – większe przetasowanie.

Na pewno środowiska lewicowe i ruchy miejskie czekają wciąż na realizację tzw. porozumienia z Pawłem Adamowiczem. Chodzi m.in. o rozbudowę zasobu lokali komunalnych. Jak do tej pory jego realizacja idzie opornie – odpowiadał za to Pan Piotr Kowalczuk. Być może nowa wiceprezydentka weźmie się za tę sprawę – dodaje Włodarczyk.

Koralewski: zaskakująca decyzja

Zastępca Prezydent Dulkiewicz złożył zaskakującą rezygnację bez wyraźnych przesłanek.

Natomiast powołanie następcy spod znaku błyskawicy wskazuje na lewicową radykalizację polityki społecznej miasta Gdańska. Wzrośnie zapewne presja na wdrażanie projektów inżynierii społecznej zaprojektowanej i uchwalonej w czasie kadencji poprzednika. A która napotyka pewien opór w środowisku rodziców i nauczycieli. Nie wykluczam kolejnych zmian personalnych w wydziale UM jak również we władzach szkół – mówi Kazimierz Koralewski, przewodniczący radnych PiS w Radzie Miasta Gdańska.

Dulkiewicz: to doświadczona menadżerka

Monika Chabior pracę na rzecz mieszkńców rozpocznie na początku grudnia. Z wykształcenia jest socjolożką i menedżerką. W 2004 roku skończyła Uniwersytet Gdański, a w 2009 otrzymała certyfikat z zarządzania projektowego Project Management Institute. W 2019 roku wybrana na Przewodniczącą Pomorskiej Rady Organizacji Pozarządowych.

– Monika Chabior to bardzo doświadczona menedżerka, aktywna w sektorze NGO, koordynowała ważne projekty społeczne przed Euro, zarówno w ramach naszego urzędu, ale także spółki PL.2012. Bardzo ważna jest dla mnie pozycja organizacji społecznych w naszym mieście, bo fundacje czy stowarzyszenia prowadzą coraz więcej programów na rzecz gdańszczanek i gdańszczan. I wreszcie są najważniejszym elementem społeczeństwa obywatelskiego, o które cały czas się troszczymy. Jestem przekonana, że nasz obszar społeczny i edukacyjny będzie w dobrych, profesjonalnych rękach – mówiła o swojej decyzji prezydent Aleksandra Dulkiewicz.

 

One thought on “Nowy zastępca prezydenta Gdańska. Trudno ocenić jej możliwości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

%d bloggers like this: