W Gdańsku powstaną cztery przystanie kajakowe

Okolica przystanku tramwaju wodnego na Górkach Zachodnich, Kamienna Grodza, Żabi Kruk i Kanał Młynówka to miejsca, w których wybudowane zostaną przystanie kajakowe. Właśnie podpisano umowę na ich budowę. Planowane zakończenie prac określono na czerwiec 2021 r.

W przyszłym roku skorzystamy z czterech nowych przystani kajakowych. Pojawią się one w pobliżu przystanku tramwaju wodnego na Górkach Zachodnich, przy Opływie Motławy na Kamiennej Grodzy, przy ul. Żabi Kruk i przy Kanale Młynówka na Wyspie Sobieszewskiej, gdzie dodatkowo wybudowane zostaną miejsca postojowe. Poszczególne przystanie będą się nieco różniły, jednak w większości przewidziano tam miejsca rekreacji z wiatami, ławkami i stojakami na rowery.

Na przystaniach pojawią się niewielkie pomosty, wyposażone w trapy zejściowe, suszarki i stojaki na kajaki. Ponadto na przystaniach na Wyspie Sobieszewskiej, Górkach Zachodnich i Kamiennej Grodzy przewidziano miejsca do grillowania. Wykonawcą prac jest Przedsiębiorstwo Budownictwa Elektroenergetycznego „ELBUD” Gdańsk S.A. Koszt inwestycji wyniesie ok. 1,6 mln złotych. Obecnie wykonawca kontaktuje podwykonawców i zamawia materiały. Prace ruszą w najbliższym czasie. Planowany termin zakończenia umowy to czerwiec 2021. Termin może ulec przesunięciu ze względu na pandemię COVID-19.

Lokalizacja przystani (mat. prasowe)
Lokalizacja przystani (mat. prasowe)

Inwestycja będzie realizowana w ramach programu „Pomorskie Szlaki Kajakowe”, który jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Program objął także budowę trzech innych przystani: Na Szańcach nad Opływem Motławy, przy ul. Wiosny Ludów i przy ul. Tamka. Obecnie kompletowane są niezbędne dokumenty do ogłoszenia przetargu dla tych inwestycji.

Oprócz planowanej budowy czterech przystani kajakowych warto wspomnieć, że planujemy także budowę przystani żeglarskiej, która powstanie przy ul. Nadwiślańskiej na Wyspie Sobieszewskiej. W najbliższym czasie zostanie podpisana umowa na realizację tego zadania – mówi Włodzimierz Bartosiewicz, dyrektor naczelny Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska. – W ramach inwestycji przewidziano budowę hangaru na sprzęt pływający i budowę budynku bosmanatu, zawierającego m.in. pomieszczenie sali szkoleń dla około 20 osób.

Niezwykle istotną częścią inwestycji będzie budowa infrastruktury wodnej. Zadanie obejmować będzie montaż układu trzech pomostów pływających z trapami zejściowymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

%d bloggers like this: