Sopocki magistrat mierzy wysoko i po kalifornijsku. Posadził sekwoje

Najwyższe i najdłużej żyjące drzewa pojawiły się w Sopocie. Czy się przyjmą i będą cieszyć oko swoim rozmiarami? Czas pokaże. Na razie mają od 30 do 60 cm.

Sześć egzotycznych sekwoi od dziś rośnie w sopockim Parku Północnym. Sadzonki podarowane przez sopocianina, profesora Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Michała Woźniaka, zostały dziś wsadzone i okopcowane w parku.

Co ciekawe, drzewa zostały wychodowane z nasion, co jest niezwykłe przy tak trudnych w hodowli roślinach. W trójmieście, mamy tylko kilka pojedynczych okazów metasekwoi m.in. – w parku Oliwskim oraz na Zamkowej Górze w Sopocie. Implementowane okazy są smuklejsze niż rośliny żyjące w naturalnych warunkach Kalifornii czy Oregonu. Sekwoje to gatunek drzewa iglastego z rodziny cyprysowatych. Drzewa tego gatunku osiągają ogromne rozmiary i dożywają do około 2 tysięcy lat. Są to najwyższe obecnie żyjące drzewa. W Polsce prawdziwa sekwoja rośnie w okolicach Szczecina, jest niezwykle imponująca.

Sopocki magistrat zamówił mapę miasta za… 108 tys. zł

Seqouia NP

Rośliny kiełkują co jest sukcesem

Hodowla z nasion tych wyjątkowych drzew jest bardzo trudna i wymaga ogromnej cierpliwości. Już samo to, że rośliny zaczęły kiełkować jest sukcesem, a to, że zawiązały się w drzewa jest sukcesem niebywałym.

Sadzonki, to rośliny 3-letnie oraz roczne. Dorosłe drzewa, za około sto lat, będą miały kilkadziesiąt metrów wysokości i ważyć będą blisko 100 ton. Te imponujące i piękne drzewa będą widoczne z Helu – mówi prof. Michał Woźniak, darczyńca. – Rośliny zostały wyhodowane z maleńkich nasion, zakupionych w Kalifornii. Podczas zaplanowanej kolejnej mojej wizyty w Stanach, chciałbym dokupić nasion. Z nich wyhoduje następne drzewa, by powiększyć w przyszłości sopocką kolekcję – dodaje prof. Woźniak.

Sekwoje są niezwykle fascynujące i silne.

Drzewa te, jako dorosłe osobniki, są bardzo wytrzymałe np. na ogień. Ich specyficzna budowa tzw. ponton wodny pozwala przetrwać największe pożary. Pod wpływem ognia i ciepła ich szyszki otwierają się i wysiewają nasiona – dodaje prof. Woźniak.

Sadzenie sekwoi w Sopocie (fot. sopot.pl)
Sadzenie sekwoi w Sopocie (fot. sopot.pl)

Ogromne wrażenie

Dla sadzonek szukano odpowiedniego miejsca – wilgotnego, które nie jest wystawione na zbyt dużą ekspozycję słońca.

Wokół jest sporo drzew, różnych gatunków, które będą stanowiły otulinę od wiatru dla tych pięknych, ale i delikatnych na etapie wzrostu, drzew – wyjaśnia Magdalena Czeczatka – Leszczyńska, z biura konserwatora Zabytków w Sopocie, odpowiedzialna za zieleń miejską. – Rośny są okopcowane, przysypane drzewnymi zrębkami, by jak najlepiej zniosły zbliżającą się zimę. Dla pewności, że żadne dzikie zwierzę nie uszkodzi roślin, zostały one osłonięte – dodaje Magdalena Czeczatka. 

Sadzenie sekwoi w Sopocie (fot. sopot.pl)
Sadzenie sekwoi w Sopocie (fot. sopot.pl)

Nasadzenia w całym mieście

W Sopocie trwa bardzo pracowity czas nowych nasadzeń. Prócz wspomnianych sekwoi, służby miejskie sadzą drzewa i krzewy w następujących punktach kurortu:

  • Na ulicy Kolberga zostanie posadzonych 40 drzew – będą to zgodnie z decyzją Konserwatora Zabytków Miasta Sopotu – wierzby.
  • Na ul. Armii Krajowej – lewa strona – pomiędzy ulicami: Andersa i Kochanowskiego – 10 lip i 8 kasztanowców;
  • Ulica Łokietka 14 leszczyn tureckich i 50 grabów
  • Ulica Marynarzy/ Kościuszki – 6 lip i 5 gruszy drobnoowocowych
  • Ulica Książąt Pomorskich – 3 lipy i 2 jarzęby
  • Nowe rabaty powstaną przy ulicy Grunwaldzkiej – od skrzyżowania z ul. Na wydmach do 3go Maja – posadzone będą róże w odmianach i trawy ozdobne
  • W rejonie stawu przy ulicy Obodrzyców posadzone będą krzewy na skarpach – róże berberysy, śnieguliczka koralowa
  • Ponadto posadzonych zostanie ok 111 drzew – w różnych lokalizacjach jako rekompensata za drzewa usunięte – klony, lipy buki, dęby, jesiony, brzozy.

Rośliny i drzewa sadzone będą do końca roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

%d bloggers like this: