Tron papieski zostaje w sopockim urzędzie

Michał Piękoś, działacz Lewicy zbiera podpisy pod petycją w sprawie usunięcia tronu papieskiego z urzędu miasta. To pamiątką wizycie Jana Pawła II, która miałby stanąć w którymś z kościołów na terenie Sopotu. Środowiska prawicowe chcą dyskusji, a Jacek Karnowski, prezydent Sopotu uważa, że relikwii nie odda – dalej będzie stać w urzędzie.

Apelujemy o przeniesienie tronu papieskiego na właściwe jemu miejsce – czyli do kościoła – mówi działacz Lewicy, Michał Piękoś.

Środowisko lewicowe uważa, że nie ma zgody, aby w urzędzie miasta była w ten sposób uczczona osoba stojąca na czele instytucji, w której długo i bezkarnie funkcjonował przestępczy system tuszowania zbrodni pedofilskich. Raport opublikowany przez Sekretariat Stanu Watykanu 10-go listopada implikuje Jana Pawła II jako współwinnego tuszowania aktów pedofilii w Kościele katolickim. Przeniesienie tronu to etyczny i symboliczny wyraz zadośćuczynienia, który należy się przede wszystkim osobom pokrzywdzonym, ale także całemu społeczeństwu, oszukiwanemu i lekceważonemu przez kościelnych hierarchów

Karnowski: tron zostaje

Głos w sprawie zabrał Jacek Karnowski, prezydent Sopotu.

W Sopocie, Gdańsku, Gdyni, Warszawie jak i w innych miastach Polski jest wiele pamiątek po wielkich i ważnych wydarzeniach, jakimi były msze święte z udziałem Jana Pawła II. Pielgrzymki Ojca Świętego jednoczyły Polaków w trudnych czasach komunizmu. Miały ogromną rolę w tworzeniu i umacnianiu Solidarności, zmieniły bieg historii naszego kraju i Europy. Są i pozostaną naszą tradycją i naszą historią. Urząd Miasta Sopotu, jego pracownicy, byli współorganizatorami mszy świętej na hipodromie, dlatego fotel, pamiątka tego wydarzenia, stoi właśnie w urzędzie – uważa prezydent.

Wychodzi na to, że papieski tron pozostanie w gmachu urzędu do czasu Jacka Karnowskiego.

Środowiska prawicowe: potrzebna jest dyskusja

Dla Radia Gdańsk wypowiedziała się też Aleksandra Pańka, pełnomocnik PiS w Sopocie.

Na pewno jest potrzebna dyskusja nad znalezieniem godnego miejsca dla tej relikwii. Oczekuję, że prezydent Sopotu wyda oświadczenie w tej sprawie – mówi Aleksandra Pańka.

Wszystko jednak wskazuje na to, że to tylko burza w mediach. Petycję do tej pory podpisało 20 osób.

Małe zainteresowanie zmianą al. Jana Pawła II w Gdańsku na al. Strajku Kobiet

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

%d bloggers like this: