Gdańsk stroi się na święta. Iluminacje już od 5 grudnia

W sobotę, 5 grudnia, w czterech lokalizacjach: na Targu Węglowym, Placu Kobzdeja, w Parku Oliwskim i Parku Reagana staną świąteczne iluminacje i dekoracje, które będzie można podziwiać w czasie spacerów – pamiętając oczywiście o zachowaniu zalecanego dystansu. Partnerem gdańskich iluminacji w tym roku jest SAUR Neptun Gdańsk.

Czeka nas także nowość: na Targu Węglowym, na którym w tym roku nie odbywa się Jarmark Bożonarodzeniowy, zostanie rozpostarte niebo. Inne atrakcje będą miały miejsce w Parku Oruńskim, Parku Reagana i Parku Oliwskim. Świąteczne iluminacje uruchamiamy 5 grudnia, czyli dzień przed przybyciem świętego Mikołaja, którego jednak w tym roku nie powitamy tradycyjnie na Długim Targu. 4 grudnia rozpoczną już natomiast działalność budki gastronomiczne i Gdański Szlak Kulinarny. Kontynuujemy choinki dzielnicowe, które są piękną i długą tradycją. Choinka stanęła już na Oruni, na Biskupiej Górce, w Osowej, nowością będą choinki na Jasieniu i w Pieckach-Migowie. W sumie znajdą się one w ośmiu miejscach, w tym także w Sobieszewie i Nowym Porcie – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Iluminacja w Parku Reagana będzie o wymiarach 75 m. długości i  11 m. wysokości, taka sama jak w latach ubiegłych w Parku Oliwskim.

Szlak Kulinarny

Nowością w tym roku będzie Gdański Szlak Kulinarny na ulicach Głównego Miasta – to miejsca, w których staną kioski gastronomiczne. Jest to jeden z elementów wsparcia dla branży restauracyjnej.

– Wraz z gdańskimi restauratorami zachęcamy do wyjścia na spacer na Główne Miasto, gdzie będziemy mogli choć trochę posmakować zapachów i aromatów zbliżających się świąt. 25 restauratorów odpowiedziało na naszą propozycję, postawienia budek w różnych częściach Głównego Miasta, w ramach których będzie dostępna drobna gastronomia na wynos i będzie można zasmakować świąt. Ruszamy od najbliższego tygodnia. Budki będą stawiane w różnych miejscach, żeby nie dochodziło kumulacji osób, bo przede wszystkim liczy się nasze zdrowie. Pamiętajmy o zachowaniu dystansu społecznego i nośmy maseczki – powiedział Piotr Grzelak, zastępca prezydent Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju.

Miasto w odświętnym wydaniu

Jedną z atrakcji na Targu Węglowym będzie baldachim świetlny przygotowany przez firmę CD Lighting we współpracy z MTG. To projekt liczący, prawie 5 000 metrów bieżących instalacji oraz około 20 000 świetlnych punktów LED, które w tym roku stworzą razem spektakularne świetlne niebo. Jarmarkowej Bramy będą z kolei pilnować dwumetrowe strażnice z żołnierzami garnizonu gdańskiego: sierżant, muszkieter i kanonier. Są to postaci Garnizonu Królewskiego Miasta Gdańsk z lat 1736 – 1793, z okresu Rzeczpospolitej Obojga Narodów.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

%d bloggers like this: