Cios władz Gdańska w rady dzielnic. Będą makrokonwenty. Hamadyk: to bubel

Podczas czwartkowej sesji Rady Miasta Gdańska została przyjęta uchwała w sprawie zasad i trybu funkcjonowania konwentów makrodzielnicowych. Był to pomysł radnych Koalicji Obywatelskiej. Przyjęcie uchwały poprzedziła długa dyskusja, w której wraz z radnymi miasta, swoje obawy i opinie wyrażali także przewodniczący zarządów gdańskich dzielnic. Dla nich to był wielki cios.

Uchwała została przyjęta w głosowaniu. 21 radnych głosowało za przyjęciem uchwały – to głównie Koalicja Obywatelska i Stowarzyszenie Wszystko dla Gdańska. 12 radnych było przeciw – z Prawa i Sprawiedliwości, a jedna osoba się wstrzymała od głosu – to Andrzej Stelmasiewicz – radny Stowarzyszenia Wszystko dla Gdańska.

Hamadyk: PO będzie miała społeczników za przeciwnika

Niemal wszyscy radni dzielnic opowiedzieli się przeciw makrokonwentom. Przeciwko byli radni dzielnic dziś będący w PO.  Pokazali, na czym polega ich ta obywatelskość – po trupach do celu w obronie własnych stołków. Robią skok na kasę mieszkańców czyli budżety rad i ich autonomię. Za jedno trzeba im podziękować nikt nigdy tak nie wkurzył społecznika, mieszkańców i rady. Nic nas tak nie połączyło jak PO, która chciała nas podzielić. Za to im bardzo dziękujemy – mówi Łukasz Hamadyk, przewodniczący zarządu Dzielnicy Nowy Port.

Zdaniem Hamadyka uchwała „to bubel będący inicjatywą grupy radnych, pomysłem klubowym PO bez prawdziwych konsultacji z mieszkańcami, dyskusji nawet nie tylko radami dzielnic, ale mniejszymi klubami w RM czyli Wszystko dla Gdańska i Zjednoczonej Prawicy. Pomysłodawcami są byli radni dzielnic tylko uwypukla druk 772 jako druk wstydu i swego rodzaju konia trojańskiego i to na dużo przed zmianami w samych statutach.”

„Szef klubu PO to grabarz idei samorządności”

Szef klubu PO Cezary Śpiewak, były przewodniczący zarządu dzielnicy Brzeźno, forsujący te zmiany i co brzmi groteskowo twierdzi na sesji o „przyświecających tylko dobrych intencjach” jednocześnie pragnie zapisać się na karcie gdańskiej samorządności, jako grabarz idei samorządności, gdy jeszcze niedawno tak chętnie korzystał w nieograniczony sposób przez nikogo odgórnie sterowany że środków budżetowych dzielnicy Brzeźno.

Według Hamadyka sytuacja „to chichot historii, ale jeśli osoby, które za tym stoją myślą, że tym uskromnią sobie rady, lub myślą że to poprawi i tak znikomą współpracę na linii dzielnice – rada miasta, to chyba czas by przerwali ten sen, bo właśnie tym pogrzebali na to szanse a paradoksalnie to społecznicy, radni dzielnic ich zarządy i mieszkańcy wychodzą z tego silniejsi, bo osiągnęli odwrotny od zamierzonego skutek.”

Radni dzielnicy liczą, że sprawie uchwały przyjrzy się teraz wojewoda pomorski, unieważniając uchwałę.

Łukasz Hamadyk - przewodniczący zarządu dzielnicy Nowy Port.
Łukasz Hamadyk – przewodniczący zarządu dzielnicy Nowy Port.

O co chodzi w makrokonwentach?

Ten druk spotkał się z szeregiem pytań i wątpliwości w październiku. Daliśmy sobie miesiąc na zebranie opinii. Staraliśmy się z nich wyłuskać to, co dotyczy meritum sprawy. Te uwagi zebraliśmy i w istotnej części je uwzględniliśmy, wprowadzając autopoprawki. Od początku mieliśmy w tej sprawie jak najlepsze intencje, wsłuchaliśmy się w obawy – mówił podczas sesji Cezary Śpiewak-Dowbór, przewodniczący klubu Koalicji Obywatelskiej w Radzie Miasta Gdańska.

Zadaniem konwentów ma być wyrażanie opinii oraz doradzanie w zakresie:

 • planowania wydatków dotyczących utrzymania, remontów i rozwoju infrastruktury oraz inwestycji,
 • przedsięwzięć w zakresie utrzymania i rozwoju infrastruktury oraz terenów zieleni planowanych do realizacji ze środków przeznaczonych na działalność statutową dzielnic Gdańska, dla których właściwy jest dany konwent,
 • wykonywania i realizacji przedsięwzięć dotyczących utrzymania, remontów i rozwoju infrastruktury oraz inwestycji.

Dulkiewicz: działania konwentów mają być transparentne

Projekt uchwały zaopiniowała także Prezydent Gdańska.

Rozumiejąc intencje powołania ciała opiniodawczo-doradczego, które ma stanowić forum dla przedstawicieli sąsiadujących ze sobą dzielnic oraz Radnych Miasta Gdańska z okręgu wyborczego obejmującego dane dzielnice, zwracam uwagę na niepewność rodzącą się wśród interesariuszy ze względu na nowość takiego rozwiązania. Dlatego będzie trzeba dołożyć wszelkich starań, by działania konwentów były transparentne i służyły interesowi lokalnej społeczności – napisała do przewodniczącej Rady Miasta Gdańska w kwestii projektu uchwały (druku 772 z autoporawką) Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Prezydent włączyła się także do dyskusji nad uchwałą w trakcie samej sesji.

Rozumiem, że obraz druku dotyczącego konwentów i pomysłów makrodzielnic, może budzić niepokój ze względu na to, że jest to nowe rozwiązanie. Każda zmiana wywołuje niepokój. Ja bym bardzo chciała, żebyśmy mogli sobie wzajemnie zaufać i spróbować. Dajmy sobie szansę na taki rodzaj współpracy. Każdy pilotaż i rozwiązanie można zmienić, poprawić, a może ta współpraca wyjdzie nam na dobre. Nie ważne czy ktoś pracuje dla Zaspy czy Śródmieścia, bo wszyscy pracujemy dla mieszkanek i mieszkańców Gdańska. Mam nadzieję, że damy sobie wszyscy szansę, a transparentność procedowania i pracy konwentów będzie zadaniem wszystkich, którzy w konwentach będą, zarówno radnych miejskich, jak i radnych dzielnicowych – mówiła prezydent Dulkiewicz.

Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska (fot. facebook.com/A.Dulkiewicz/)
Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska (fot. facebook.com/A.Dulkiewicz/)

Powstało 10 konwentów

Uchwała powołująca Konwenty makrodzielnicowe zakłada powstanie 10 konwentów. W skład konwentów wchodzi od dwóch do pięciu dzielnic.

 • Konwent makrodzielnicowy nr 1: Osowa, Matarnia, Kokoszki.
 • Konwent makrodzielnicowy nr 2: Oliwa, VII Dwór, Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia.
 • Konwent makrodzielnicowy nr 3: Przymorze Małe, Przymorze Wielkie, Zaspa Młyniec, Zaspa Rozstaje.
 • Konwent makrodzielnicowy nr 4: Brzeźno, Nowy Port, Letnica.
 • Konwent makrodzielnicowy nr 5: Przeróbka, Stogi, Krakowiec-Górki Zachodnie, Wyspa Sobieszewska.
 • Konwent makrodzielnicowy nr 6: Orunia-Św. Wojciech-Lipce, Olszynka, Rudniki.
 • Konwent makrodzielnicowy nr 7: Brętowo, Strzyża, Wrzeszcz Górny, Wrzeszcz Dolny, Młyniska.
 • Konwent makrodzielnicowy nr 8: Aniołki, Siedlce, Wzgórze Mickiewicza, Suchanino.
 • Konwent makrodzielnicowy nr 9: Piecki-Migowo, Jasień.
 • Konwent makrodzielnicowy nr 10: Śródmieście, Chełm, Orunia Górna-Gdańsk Południe, Ujeścisko-Łostowice.

Hubert Grzegorczyk: rady dzielnic w Gdańsku zostaną pozbawione autonomii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: