Dulkiewicz zleca wywieszenie flag UE w Gdańsku. Powody polityczne

Polityka z Brukselii przeniosła się do Gdańska. Mieszkańcy 28 i 29 listopada nad ulicami zobaczą unijne flagi. Nie to nie nie będzie żadne święto. To odpowiedź prezydent Gdańska na polskie weto w sprawie budżetu Unii Europejskiej podczas czwartkowej sesji Rady Miasta Gdańska. Opozycja krytykuje rządzących, twierdząc że to działanie nastawione na federalizację kraju.

W najbliższy weekend, w Gdańsku, na głównych traktach pojawią się powieszone wspólnie flagi Rzeczpospolitej Polski i flagi Unii Europejskiej. Zostaną oflagowane też autobusy i tramwaje. Wiele obiektów w Gdańsku podświetlimy we flagę unijną, po to by pokazać, że Gdańsk chce i jest w Unii Europejskiej – mówi prezydent Dulkiewicz.

Kazimierz Koralewski, przewodniczący radnych miasta Gdańska z Prawa i Sprawiedliwości, ocenia działalność władz Gdańska jako antypaństwowe.

Już wcześnie różne działania władz miasta Gdańska, były takie protestacyjno-antypaństwowe, popierały federalizację, a tymczasem byt Polaków się w ostatnich latach poprawia – mówi Koralewski.

Przypomnijmy, że państwa członkowskie UE nie osiągnęły 16 listopada jednomyślności w sprawie wieloletniego budżetu UE i decyzji w sprawie funduszu odbudowy. Polska i Węgry zgłosiły zastrzeżenia w związku z rozporządzeniem dotyczącym powiązania środków unijnych z tzw. praworządnością. Rozporządzenie przyjęto większością kwalifikowaną państw członkowskich.

Obecne negocjacje prowadzi prezydencja niemiecka. Kanclerz Angela Merkel po czwartkowym (19 listopada) wideoszczycie UE powiedziała, że trzeba kontynuować rozmowy z Węgrami i Polską. – Istnieje konsensus w sprawie budżetu UE, ale nie w sprawie mechanizmu praworządności – podkreśliła. Obiecała, że Niemcy, które obecnie sprawują prezydencję w UE, zbadają wszystkie możliwe opcje.

Hubert Grzegorczyk: rady dzielnic w Gdańsku zostaną pozbawione autonomii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

%d bloggers like this: