Powstanie przejście naziemne przy Bramie Wyżynnej w Gdańsku

Trwają przygotowania do realizacji naziemnego przejścia przy Bramie Wyżynnej. Prace połączone będą z modernizacją nawierzchni na ul. Wały Jagiellońskie. To już kolejna z inwestycji w ramach, których m.in. na ulicach Głównego Miasta powstają przejścia dla pieszych.

Przejście naziemne nie tylko zwiększy bezpieczeństwo i komfort mieszkańców, ale jest także częścią sukcesywnie realizowanej polityki miasta, przywrócenia Śródmieścia pieszym. Dotychczas powstało już m.in. skrzyżowanie na Podwalu Przedmiejskim na wysokości ulicy Łąkowej i kolejne na ulicy Chmielnej. Nowe przejścia, w tym przy Bramie Wyżynnej mają być całkowicie przystosowane do potrzeb osób niewidzących i niesłyszących. Oznacza to, że każde przejście posiadać będzie sygnalizację świetlną i dźwiękową, oraz pozbawione będzie barier w postaci krawężników czy schodów.

Celem zadania będzie przywrócenie przejścia naziemnego dla pieszych z dodatkowym przejazdem rowerowym przez ul. Wały Jagiellońskie, na wysokości Bramy Wyżynnej. Nowe przejście sterowane będzie sygnalizacją świetną. Aby ułatwić dostęp do przejścia przebudowane zostaną także przystanki tramwajowe, kosztem zawężenia jezdni w bezpośrednim ich sąsiedztwie. Wykonane zostaną również chodniki w okolicy przejścia, a także przebudowana zostanie zatoka autobusowa od strony Forum Gdańsk.

Będzie remont nawierzchni

W ramach przebudowy planowana jest także modernizacja nawierzchni jezdni w ulicy Wały Jagiellońskie (jezdnia w kierunku Warszawa) na odcinku od ul. Okopowej, stanowiącej kontynuację zakresu prac realizowanych w ramach budowy Wiaduktu Biskupia Górka, do okolic skrzyżowania z ul. Hucisko. Natomiast na jezdni w kierunku Gdyni, przebudowany zostanie umożliwiający „zawrotkę”, pas do skrętu w lewo znajdujący się na wysokości gmachu Narodowego Banku Polskiego.

Obecnie dla tego zadania procedowane są decyzje administracyjne umożliwiające rozpoczęcie realizacji zadania – tłumaczy Włodzimierz Bartosiewicz szef Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska, przygotowującej inwestycję do realizacji.

Przetarg na realizację robót ogłoszony zostanie z początkiem 2021 roku. Jeśli procedury przebiegać będą zgodnie z zakładanym harmonogramem prace ruszą w II kw. i zakończą i IV kw. przyszłego roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

%d bloggers like this: