Gdańsk szykuje atrakcje. Spacer aleją włazów kanalizacyjnych i e-sedesów

To ma być atrakcja turystyczna. W 2021 roku północny cypel wyspy Ołowianka zyska nową zieloną przestrzeń spacerową o powierzchni prawie 5000 m kw., w którą wkomponowana będzie aleja włazów kanalizacyjnych. Na początku spaceru będzie można pobrać darmową aplikację, która sprawi, że na Ołowiance pojawi się… toaleta. Inwestorem jest miejska spółka GIWK – zapłaci za nią ok. 1,5 mln zł.

To może być szok dla turystów, ale podobne trzeba czymś się wyróżniać. Kanalizacja ma się stać atrakcją w Gdańsku. Na całym świecie pełnią tę samą funkcję, ale w każdym jego zakątku mogą wyglądać zupełnie inaczej. Na co dzień umykające nam pod stopami, włazy kanalizacyjne są świadectwem historii i rozwoju cywilizacji, możliwego dzięki pracy wielu pokoleń.

Doceniając ich rolę, postanowiliśmy uhonorować je dedykowaną im przestrzenią – Aleją Włazów, która pozwoli na spacery przez czasy i miejsca – przekonują władz GIWK.

Ekspozycja będzie podzielona na 3 aleje: włazów historycznych, współczesnych włazów polskich i włazów zagranicznych. Dwie pierwsze są kompozycyjnie zamknięte, trzecia ma charakter otwarty – będzie uzupełniana o kolejne eksponaty pozyskiwane w przyszłości.

Planowane do umieszczenia w alei włazy (fot. GIWK)
Planowane do umieszczenia w alei włazy (fot. GIWK)

Jakie rodzaje włazów zobaczymy?

W alei włazów historycznych pojawi się 14 włazów z okresu międzywojennego, odnalezionych i zdemontowanych w trakcie remontów w Gdańsku (zwykle produkowanych w lokalnych zakładach odlewniczych), 2 włazy z Grudziądza (podarowane przez HYDRO-VACUUM S.A., naturalnego kontynuatora przedwojennej spółki Herzfeld-Victorius S.A. – jednej z największych i najbardziej znanych odlewni żeliwa w regionie) oraz 1 właz bydgoski (wyprodukowany w odlewni Windschild & Langelott, słynącej z produkcji wyrobów do systemów kanalizacyjnych).

Będzie też… można zagrać w „e-sedes”?

W Alei znajdzie się miejsce także na edukację, a to dzięki aplikacji, wykorzystującej technologię AR. Na początku spaceru będzie można pobrać darmową aplikację, która sprawi, że na Ołowiance pojawi się… toaleta! Będzie ona elementem interaktywnej gry edukacyjnej, w której zadaniem będzie poprawne wskazanie, co można, a czego nie wolno wrzucać do odpływu. Używając telefonu, przeniesiemy się także do czasów, w których powstawały pierwsze nowoczesne sieci kanalizacyjne oraz zobaczymy wirtualną, podziemną drogę ścieków. Aplikacja podpowie też, co należy zrobić, żeby odkrywać kolejne elementy spaceru Aleją Włazów.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: