Gdańsk szykuje atrakcje. Spacer aleją włazów kanalizacyjnych i e-sedesów

To ma być atrakcja turystyczna. W 2021 roku północny cypel wyspy Ołowianka zyska nową zieloną przestrzeń spacerową o powierzchni prawie 5000 m kw., w którą wkomponowana będzie aleja włazów kanalizacyjnych. Na początku spaceru będzie można pobrać darmową aplikację, która sprawi, że na Ołowiance pojawi się… toaleta. Inwestorem jest miejska spółka GIWK – zapłaci za nią ok. 1,5 mln zł.

To może być szok dla turystów, ale podobne trzeba czymś się wyróżniać. Kanalizacja ma się stać atrakcją w Gdańsku. Na całym świecie pełnią tę samą funkcję, ale w każdym jego zakątku mogą wyglądać zupełnie inaczej. Na co dzień umykające nam pod stopami, włazy kanalizacyjne są świadectwem historii i rozwoju cywilizacji, możliwego dzięki pracy wielu pokoleń.

Doceniając ich rolę, postanowiliśmy uhonorować je dedykowaną im przestrzenią – Aleją Włazów, która pozwoli na spacery przez czasy i miejsca – przekonują władz GIWK.

Ekspozycja będzie podzielona na 3 aleje: włazów historycznych, współczesnych włazów polskich i włazów zagranicznych. Dwie pierwsze są kompozycyjnie zamknięte, trzecia ma charakter otwarty – będzie uzupełniana o kolejne eksponaty pozyskiwane w przyszłości.

Planowane do umieszczenia w alei włazy (fot. GIWK)
Planowane do umieszczenia w alei włazy (fot. GIWK)

Jakie rodzaje włazów zobaczymy?

W alei włazów historycznych pojawi się 14 włazów z okresu międzywojennego, odnalezionych i zdemontowanych w trakcie remontów w Gdańsku (zwykle produkowanych w lokalnych zakładach odlewniczych), 2 włazy z Grudziądza (podarowane przez HYDRO-VACUUM S.A., naturalnego kontynuatora przedwojennej spółki Herzfeld-Victorius S.A. – jednej z największych i najbardziej znanych odlewni żeliwa w regionie) oraz 1 właz bydgoski (wyprodukowany w odlewni Windschild & Langelott, słynącej z produkcji wyrobów do systemów kanalizacyjnych).

Będzie też… można zagrać w „e-sedes”?

W Alei znajdzie się miejsce także na edukację, a to dzięki aplikacji, wykorzystującej technologię AR. Na początku spaceru będzie można pobrać darmową aplikację, która sprawi, że na Ołowiance pojawi się… toaleta! Będzie ona elementem interaktywnej gry edukacyjnej, w której zadaniem będzie poprawne wskazanie, co można, a czego nie wolno wrzucać do odpływu. Używając telefonu, przeniesiemy się także do czasów, w których powstawały pierwsze nowoczesne sieci kanalizacyjne oraz zobaczymy wirtualną, podziemną drogę ścieków. Aplikacja podpowie też, co należy zrobić, żeby odkrywać kolejne elementy spaceru Aleją Włazów.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

%d bloggers like this: