Gdańsk z szansą na tytuł Europejskiej Stolicy Wolontariatu

Trwa Gdański Tydzień Wolontariatu. To czas poświęcony tym, którzy działają, inspirują i pomagają innym. W sobotę, 5 grudnia, w Międzynarodowy Dzień Wolontariusza odbędzie się finałowa gala, wtedy też dowiemy się, czy Gdańsk otrzyma tytuł Europejskiej Stolicy Wolontariatu 2022. 

W Gdańsku aktywnie działa ponad 20 tys. wolontariuszy. Za każdym i każdą z nich stoi konkretna, inspirująca i ciekawa historia. Gdański Tydzień Wolontariatu ma na celu docenienie i integrację gdańskiego środowiska wolontariuszy, promocję idei wolontariatu wśród gdańszczan i gdańszczanek oraz upowszechnianie wiedzy o działaniach i akcjach organizacji pozarządowych, instytucji publicznych i przedsiębiorców, w które w ciągu całego roku angażowani są wolontariusze. To także rodzaj zachęty dla osób, które być może wkrótce zechcą do wolontariatu dołączyć.

Święto tych, którzy kochają pomagać

5 grudnia na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wolontariusza – święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w 1985 roku. Od kilku lat to szczególne wydarzenie jest celebrowane także w Gdańsku. W poprzednich latach tego dnia przez miasto przechodziła barwna parada gdańskich wolontariuszy i wolontariuszek. W tym roku, z powodu pandemii parada nie może się odbyć, ale zaplanowano inne działania, których kulminacją jest uroczysta gala.

Tak może wyglądać najdłuższy falowiec w Polsce. Mamy wizualizacje

Oczekiwanie na werdykt

Gala wolontariatu aktywni w mieście startuje online w sobotę, 5 grudnia o godzinie 16.30 na portalu gdansk.pl. Podczas niej przyznawane będą nagrody w takich kategoriach jak: wolontariuszka/wolontariusz roku 2020, koordynatorka/koordynator roku 2020, inicjatywa, która wniosła najwięcej dobra podczas kwarantanny 2020 czy wyróżnienie za działalność na rzecz innych. Tegoroczna Gala będzie wyjątkowa, połączymy się podczas niej z Padwą i poznamy miasto, które otrzymało tytuł Europejskiej Stolicy Wolontariatu (EVC) 2022. Gdańsk konkuruje o ten tytuł z Izmirem, Madrytem i włoską Gorizią.

Odbudowany brzeg na Górkach Wschodnich. Zobacz film

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

%d bloggers like this: