Będzie nalot policji na gdańskie galerie handlowe

Jeżeli w weekend wybierasz się na zakupy, to pamiętaj o maseczce. Gdańscy policjanci nieustannie prowadzą działania, których celem jest ograniczenie transmisji koronawirusa. W najbliższy weekend mundurowi przeprowadzą kontrole w sklepach i galeriach handlowych. Funkcjonariusze będą zdecydowanie reagować na zachowanie osób, które nie stosują się do obostrzeń. Mandat za brak maseczki, to nawet 1000 zł.

Przed nami handlowy weekend i w galeriach pojawi się zdecydowanie więcej osób niż w dni powszednie. Policjanci przeprowadzą w najbliższych dniach kontrole tych miejsc i zwrócą szczególną uwagę na obowiązek zasłaniania nosa oraz ust, a także zachowania dystansu. Mundurowi sprawdzą, czy w sklepach i na stoiskach udostępnione są preparaty do dezynfekcji dłoni oraz, czy kupujący zgodnie z obowiązkiem z nich korzystają.

Podobne kontrole mundurowi przeprowadzą w środkach komunikacji publicznej, na głównych węzłach przesiadkowych oraz w pociągach SKM. Policjanci sprawdzą także napływające sygnały dotyczące niestosowania się do panujących obostrzeń. Wobec osób, które nie przestrzegają obostrzeń, mundurowi wyciąga konsekwencje.

Pandemia nadal trwa i gdańscy policjanci nieustannie realizują działania, których celem jest ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa. W trakcie codziennych zadań funkcjonariusze kontrolują adresy, pod którymi mieszkają osoby objęte kwarantanną domową oraz sprawdzają, czy domownicy przestrzegają wprowadzonych obostrzeń. Funkcjonariusze przeprowadzają kontrole w sklepach, lokalach usługowych oraz w galeriach. Podczas kontroli zwracają szczególną uwagę na kwestię zasłaniania nosa i ust oraz zachowania dystansu.

W ciągu ostatnich dni policjanci nałożyli ponad 100 manatów oraz skierowali do sądu kilka wniosków o ukaranie w związku z naruszeniem przepisów dotyczących covid-19. Funkcjonariusze sprawdzili także ponad 20 tys. adresów, pod którymi mieszkają osoby objęte kwarantanna domową.

W weekend rozbłysną choinki w dzielnicach Gdańska

Jak chronić się przed zakażeniem?

Policjanci przypominają o obowiązku zasłaniania nosa oraz ust.

Może to być np. maseczka, komin, przyłbica. Jeżeli wychodzisz z domu, weź ze sobą dodatkową tzw. awaryjną maseczkę, która na pewno się przyda się w przypadku zgubienia tej pierwszej. Pamiętaj o zmianie maseczki jednorazowej na nową oraz o wypraniu tej, którą można używać wielokrotnie.

Osoba, która nie stosuje się do tego obowiązku, może zostać ukarana mandatem w wysokości nawet 1000 zł, funkcjonariusze mogą skierować do sądu wniosek o jej ukaranie. O rażącym łamaniu przepisów funkcjonariusze poinformują też inspektora sanitarnego, gdzie kara administracyjna nałożona przez tę instytucję może wynieść nawet 30 tys. zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

%d bloggers like this: