Będzie nalot policji na gdańskie galerie handlowe

Jeżeli w weekend wybierasz się na zakupy, to pamiętaj o maseczce. Gdańscy policjanci nieustannie prowadzą działania, których celem jest ograniczenie transmisji koronawirusa. W najbliższy weekend mundurowi przeprowadzą kontrole w sklepach i galeriach handlowych. Funkcjonariusze będą zdecydowanie reagować na zachowanie osób, które nie stosują się do obostrzeń. Mandat za brak maseczki, to nawet 1000 zł.

Przed nami handlowy weekend i w galeriach pojawi się zdecydowanie więcej osób niż w dni powszednie. Policjanci przeprowadzą w najbliższych dniach kontrole tych miejsc i zwrócą szczególną uwagę na obowiązek zasłaniania nosa oraz ust, a także zachowania dystansu. Mundurowi sprawdzą, czy w sklepach i na stoiskach udostępnione są preparaty do dezynfekcji dłoni oraz, czy kupujący zgodnie z obowiązkiem z nich korzystają.

Podobne kontrole mundurowi przeprowadzą w środkach komunikacji publicznej, na głównych węzłach przesiadkowych oraz w pociągach SKM. Policjanci sprawdzą także napływające sygnały dotyczące niestosowania się do panujących obostrzeń. Wobec osób, które nie przestrzegają obostrzeń, mundurowi wyciąga konsekwencje.

Pandemia nadal trwa i gdańscy policjanci nieustannie realizują działania, których celem jest ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa. W trakcie codziennych zadań funkcjonariusze kontrolują adresy, pod którymi mieszkają osoby objęte kwarantanną domową oraz sprawdzają, czy domownicy przestrzegają wprowadzonych obostrzeń. Funkcjonariusze przeprowadzają kontrole w sklepach, lokalach usługowych oraz w galeriach. Podczas kontroli zwracają szczególną uwagę na kwestię zasłaniania nosa i ust oraz zachowania dystansu.

W ciągu ostatnich dni policjanci nałożyli ponad 100 manatów oraz skierowali do sądu kilka wniosków o ukaranie w związku z naruszeniem przepisów dotyczących covid-19. Funkcjonariusze sprawdzili także ponad 20 tys. adresów, pod którymi mieszkają osoby objęte kwarantanna domową.

W weekend rozbłysną choinki w dzielnicach Gdańska

Jak chronić się przed zakażeniem?

Policjanci przypominają o obowiązku zasłaniania nosa oraz ust.

Może to być np. maseczka, komin, przyłbica. Jeżeli wychodzisz z domu, weź ze sobą dodatkową tzw. awaryjną maseczkę, która na pewno się przyda się w przypadku zgubienia tej pierwszej. Pamiętaj o zmianie maseczki jednorazowej na nową oraz o wypraniu tej, którą można używać wielokrotnie.

Osoba, która nie stosuje się do tego obowiązku, może zostać ukarana mandatem w wysokości nawet 1000 zł, funkcjonariusze mogą skierować do sądu wniosek o jej ukaranie. O rażącym łamaniu przepisów funkcjonariusze poinformują też inspektora sanitarnego, gdzie kara administracyjna nałożona przez tę instytucję może wynieść nawet 30 tys. zł.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: