Gdańsk Europejską Stolicą Wolontariatu 2022

Solidarność, aktywność obywatelska i działania wolontariuszy w Gdańsku zostały docenione na arenie międzynarodowej. Gdańsk został w sobotę Europejską Stolicą Wolontariatu 2022.

5 grudnia na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wolontariusza – święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w 1985 roku. Od kilku lat to szczególne wydarzenie jest celebrowane także w Gdańsku. W tym roku, z powodu pandemii, gala na zakończenie Gdańskiego Tygodnia Wolontariatu, która podsumowuje także cały rok działalności wolontariuszy z naszego miasta, odbyła się on-line. Dowiedzieliśmy się także, że to Gdańsk otrzymał tytuł Europejskiej Stolicy Wolontariatu 2022.

Podczas gali przyznano nagrody w konkursie „Aktywni społecznie” za działania i projekty, które w tym roku szczególnie się wyróżniły. Konkurs to też sposób, by podziękować wolontariuszom, koordynatorom, organizacjom pozarządowym za bezinteresowną pracę na rzecz drugiego człowieka.

Kapituła przyznał nagrody w 4 kategoriach

Inicjatywa, która przyniosła najwięcej dobra w czasie kwarantanny Akcja #ngosyszyjąmaski, którą reprezentowała Magdalena Jabłońska.

Kilkanaście fundacji i stowarzyszeń zrzeszyło w tym celu już ponad 1000 wolontariuszy. Materiał do szycia zapewniają im inne organizacje pozarządowe. Efektem koprodukcji są maski wielorazowego użytku bawełniane z kieszonką na filtr hepa oraz jednorazowe wykonane z kilku warstw flizeliny. Maski te przekazywane są do szpitali i ośrodków opieki w tym również do hospicjów z terenu województwa pomorskiego.

Wolontariusz roku – Klaudia Suliborska.

Pierwszą i najważniejszą grupą jakiej poświęca się Klaudia są podopieczni Fundacji Mam Marzenie. Mimo natłoku zarówno zawodowych, jak i fundacyjnych obowiązków Klaudia nie zrezygnowała z osobistych spotkań z dziećmi, podczas których poznaje ich marzenia i dąży do ich spełnienia. Klaudia odznacza się niepohamowaną motywacją i wiarą we własne siły, co niejednokrotnie bezpośrednio wpłynęło na spełnienie dziecięcego marzenia.

Podopieczni fundacji stanowią dla niej najważniejszą grupę i to im bezbrzeżnie się poświęca, co napawa ją dumą i napędza do dalszego działania. Ponadto Klaudia zawsze pozostaje do dyspozycji i służy pomocą innym trójmiejskim Wolontariuszom. Potrafi nawiązać kontakt z nowymi kandydatami, chcącymi spełniać marzenia i wspierać ich w zdobywaniu niezbędnego doświadczenia. Jej wieloletnia działalność jest dla nich podporą i niesłabnąca inspiracją.

Znalazł się milion złotych na skwer Pawła Adamowicza w Białymstoku

Koordynatorka roku – Liliana Tarasow

Pani Liliana jest głównym koordynatorem szkolnego koła wolontariatu, które nazywa się Pomocne Elfy To grupa dla której wolontariat jest bardzo ważną częścią ich życia, traktują się wzajemnie jak mała rodzina , a Pani Liliana stoi na jej czele. Dlatego właśnie stara się w miarę swoich możliwości działać we wszystkich możliwych akcjach na terenie Gdańska , jednocześnie motywując całą wolontariacką rodzinkę.

Dla szkolnego koordynatora działalność tylko na terenie swojego ukochanego miasta to za mało, dlatego wielokrotnie wychodzi ze swoimi akcjami wolontariackimi poza obszar miasta. Przykładem jest między innymi pomoc schronisku dla bezdomnych zwierząt w Dąbrówce koło Wejherowa. Pani Liliana Tarasow działa systematycznie przez cały rok, również w weekendy. Nie zdarzył jej się miesiąc, w którym nie brałaby udziału w akcji wolontariackiej.

Specjalne wyróżnienie za działanie na rzecz innych trafiło do – Joanny Łysikowskiej za akcję #zupodobro.
Nagrodzona wolontariuszka od jakiegoś czasu prowadzi tą akcję #zupodobro praktycznie sama. Ta akcja ma na celu wspierać żywieniowo ludzi. Dokarmiają mamy w trudnej sytuacji, ojców samotnie wychowujących dzieci, rodziców dzieci niepełnosprawnych, dorosłych niepełnosprawnych i seniorów.

Pani Joanna przygotowuje zupy własnym kosztem, zaangażowała wolontariuszy do rozwożenia posiłków, swego czasu wspierała ratowników medycznych organizując im posiłki. Akcja się rozwija (plan na dowóz rowerami) i nie kończy się! Pani Joanna wciąż gotuje zupy, szuka wsparcia w rozwożeniu żywności. Ostatnio do słoików z zupą dodaje pampersy dla dzieciaków potrzebujących. Aby pozyskać dodatkowe środki powstał ebook z przepisami na pożywne zupy; powstała też zrzutka na potrzebne produkty.

W Międzynarodowy Dzień Wolontariatu, 5 grudnia, po gdańskich torach jeździł zabytkowy tramwaj Bergmann, który kursował na trasie Oliwa – Siedlce. W koszulkę wolontariusza ubrany był napis Gdańsk na Ołowiance, a o Tygodniu Wolontariatu przypominał specjalnie podświetlony stoczniowy dźwig.

Poznaliśmy wyniki Budżetu Obywatelskiego w Gdańsku

Gdańsk Europejską Stolicą Wolontariatu!

Także w sobotę odbywała się gala Europejskiego Centrum Wolontariatu w Padwie, podczas której ogłoszono miasto, które otrzymało tytuł Europejskiej Stolicy Wolontariatu 2022. W trakcie łączenia na żywo dowiedzieliśmy się, że ten wyjątkowy tytuł trafił właśnie do naszego miasta i to Gdańsk został Europejską Stolicą Wolontariatu 2022.

#EVCapital to ogólnoeuropejski otwarty konkurs, którego celem jest promowanie i docenienie wolontariatu i organizacji angażujących wolontariuszy z danego regionu. Konkurs składał się z trzech etapów: złożenia aplikacji, a następnie przygotowania filmu pokazującego zaangażowanie wolontariuszy oraz prezentacji miasta, która odbyła się 22 października. Z tej okazji powstał w naszym mieście wyjątkowy film. Gdansk (Poland) – European Volunteering Capital 2022 Candidate (2020) – YouTube Laureatów wyłoniło międzynarodowe jury, w skład którego wchodzą kluczowe osobistości związane z wolontariatem. W jury zasiadali m.in. przedstawiciele NGO oraz instytucji unijnych, ale też osoby prywatne, zaangażowane w działalność wolontaryjną.

Tytuł Europejskiej Stolicy Wolontariatu po raz pierwszy przyznano Barcelonie w 2013 roku. W kolejnych latach wyróżnienia te otrzymały: Lizbona, Londyn, Sligo, Aarhus, Koszyce, Padwa oraz Berlin. Tytuł przyznawany jest przez Europejskie Centrum Wolontariatu (CEV). W 2022 roku do grona europejskich miast, które zostały wyróżnione za zaangażowanie, inicjatywę, działanie i możliwości niesienia wsparcia i pomocy innym dołączył Gdańsk.

Pod hasłem Wolontariat kryją się dwa wymiary tego samego działania. Pierwszy z nich to ten indywidualny, oddziałujący na jednostkę, która się w niego angażuje i drugi to ten społeczny, oddziałujący na lokalną społeczność i przestrzeń publiczną. W Gdańsku od zawsze zaangażowanie obywateli w wolontariat we wszystkich obszarach życia społecznego było jednym z najwyższych w skali kraju, zostało to też dostrzeżone na arenie międzynarodowej, stąd pomysł ubiegania się o tytuł ESW.

Gdańsk jest gotowy, by promować kulturę wolontariatu i swoimi inicjatywami inspirować innych na arenie międzynarodowej. Jednym z planowanych działań po otrzymaniu tytułu jest stworzenie specjalnej strony internetowej, na której będą komunikowane wszelkie działania Gdańska jako Europejskiej Stolicy Wolontariatu 2022.

Gdańsk od lat wspiera wolontariuszy i inicjatywy obywatelskie. Zapewnia stałe finansowanie aktywności wolontariackich i prowadzenie Regionalnego Centrum Wolontariatu z bazą ofert dla wolontariuszy i indywidualnym oraz szkoleniowym wsparciem. Aktywni obywatele na swoje inicjatywy mogą uzyskać od miasta specjalne fundusze lub minigranty. To u nas odbywa się Gdański Tydzień Wolontariatu i w naszym mieście powstała pierwsza w Polsce aplikacja mobilna do pośrednictwa wolontariatu WolontariApp. Według badań satysfakcji życia mieszkańców Gdańska ponad 60% mieszkańców deklaruje swój udział w wolontariacie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

%d bloggers like this: