Dlaczego Straż Miejska próbowała zatrzymać starszą kobietę w Osowej?

Do sieci trafił film z interwencji strażnika miejskiego w Gdańsku. Pracownik referatu w Osowej próbuje zatrzymać starszą kobietę. Na nagraniu widać, że spacerująca nie miała maski, ale zakrywała twarz szalikiem, co jest dopuszczalne. Sprawę wyjaśniają nam Strażnicy Miejscy.

Straż Miejska, byście się zajęli gimbazą gromadzącą się pod blokami i sklepami zamiast ustawiać sobie łatwy cel w postaci pani w wieku powyżej 70 lat, która samotnie spaceruje pustą osiedlową ulicą. Tak, była bez maski, ale nie musicie się z nią szarpać! Przerażona, płacze, ale wy musicie wystawić mandat – pisze na Twitterze, Jakub Formela i załącza film.

Co ważne, kobieta zakrywała twarz szalikiem, ale nie przekonywało to strażników. Film nie pokazuje całego zajścia – jest wyrywkiem.

Szokujący list związków zawodowych Straży Miejskiej do władz Gdańska

Poprosiliśmy o stanowisko Straż Miejską w Gdańsku.

Film przedstawia tylko fragment interwencji wobec kobiety, która nie zastosowała się do nakazu zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Patrol zauważył ją, gdy szła chodnikiem przy ul. Wodnika w Gdańsku bez zakrytej części twarzy. Miała założony szal, który nie zakrywał ust i nosa. Maseczkę trzymała zapakowaną w woreczku w ręku. W związku z tym strażnicy podjęli interwencję na podstawie art. 116 § 1a Kodeksu wykroczeń i wezwali kobietę do zatrzymania się i przygotowania dokumentu tożsamości – mówi Marta Drzewiecka, rzecznik Straży Miejskiej w Gdańsku

Zdaniem strażników kobieta jednak zlekceważyła polecenie i przyspieszyła kroku. Funkcjonariusz dogonił kobietę, przedstawił się, podał przyczynę interwencji i wezwał do okazania dokumentu bądź podania danych personalnych. Kobieta nadal nie reagowała na wydane polecenie. Strażnik zastawił jej drogę, próbując przeprowadzić interwencję, jednocześnie w dalszym ciągu informował o konsekwencjach, jakie mogą zostać wobec niej wyciągnięte. Kobieta zaczęła płakać i krzyczeć. W trakcie interwencji drugi funkcjonariusz próbował ją uspokoić.

Interwencja zakończyła się zwróceniem uwagi o obowiązku zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej, a nie jak sugeruje nagrywający mandatem – dodaje Drzewiecka.

One thought on “Dlaczego Straż Miejska próbowała zatrzymać starszą kobietę w Osowej?

  1. Tania sensacja… film jest wyrywkowy, nic nie slychac a jedyne co pokazuje to opór stawiany przez „biedną staruszkę”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

%d bloggers like this: