Fotopułapki mają pomóc w ujęciu osób wyrzucających śmieci w lasach

Są nieduże, dobrze i świetnie wyłapują m.in. osoby śmiecące w lesie. Mowa o fotopułapkach. Siedem takich urządzeń znajduje się na wyposażeniu gdyńskiej Straży Miejskiej.

W dalszym ciągu, niestety, wiele się słyszy o praktyce wywożenia śmieci do lasu. To często odpady budowlane, poremontowe czy nieczystości pochodzące z gospodarstwa domowego. Wyrzucanie śmieci do lasu jest wykroczeniem, za które grozi mandat karny. Jednak, aby móc go nałożyć, Straż Miejska musi udowodnić danej osobie, że to właśnie ona jest odpowiedzialna za zaśmiecenie lasu. Z pomocą przychodzi technika, a w przypadku Straży Miejskiej w Gdyni – fotopułapki.

Fotopułapki są nam bardzo potrzebne do wykrywania sprawców wykroczeń, które popełniane są w lesie. Działają one w ten sposób, że uruchamiają się podczas ruchu. Wówczas nagrywany jest film oraz robione są zdjęcia, a my na nasze telefony otrzymujemy MMS-a ze zdjęciem osoby, która popełnia wykroczenie – tłumaczy Leonard Wawrzyniak ze Straży Miejskiej w Gdyni.

Fotopułapka ukryta w lesie (fot. gdynia.pl)
Fotopułapka ukryta w lesie (fot. gdynia.pl)

Straż Miejska w Gdyni posiada 7 fotopułapek, z czego cztery są zupełnie nowe

Dwie kamery mają możliwość bezpośredniego podglądu z wykorzystaniem smartfona, pozostałe uruchamiają się w momencie wykrycia ruchu i informują o tym funkcjonariuszy. Strażnicy mogą niezwłocznie udać się na miejsce i ująć sprawcę na gorącym uczynku.

Fotopułapki używane są głównie do wykrywania nielegalnego wywozu odpadów, dewastacji czy innych, trudnych do ujawnienia wykroczeń. Pojawiają się w miejscach mało uczęszczanych, gdzie nie ma monitoringu wizyjnego miasta oraz częstych patroli straży. Właśnie dlatego szczególnie często ustawiane są w lasach.

Wykonane w ten sposób nagrania stanowią bardzo cenny materiał dowodowy. Oskarżane o popełnienie wykroczenia osoby często nie przyznają się do jakiejkolwiek winy. Zaprezentowany materiał foto i wideo sprawia, że szybko zmieniają zdanie. Pozwala to na szybsze rozwiązanie sprawy. Strażnicy mają możliwość wystawienia mandatu karnego i nie muszą kierować wniosku o ukaranie do sądu.

Dzięki kamerom do tej pory ujawniono wielu sprawców dzikich wysypisk w lesie, zrzutów nieczystości płynnych do gleby czy wjazdu pojazdami silnikowymi do lasu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

%d bloggers like this: