Ile kosztuje roczne utrzymanie tunelu pod Martwą Wisłą?

Czas płynie bardzo szybko. W przyszłym roku minie pięć lat od otwarcia tunelu pod Martwą Wisłą. To inwestycja, która odkorkowała ruch w centrum Gdańska. Postanowiliśmy sprawdzić, ile kosztuje rocznie ta przyjemność.

Sztuką jest nie tylko zrealizować inwestycje, ale też potem ją utrzymać. Powoli zbliża się piąta rocznica oddania tunelu pod Martwą Wisłą. Inwestycja została oddana w kwietniu 2016 roku. Koszt jej realizacji wyniósł 885 mln zł. Przypomnijmy, że inwestycja ułatwia przejazd z Trasy Sucharskiego w kierunku Zaspy. Tunel ma ok. 1,3 km długości.

Potężna inwestycja generuje teraz koszty, na które składają się wszyscy podatnicy. Jak duże są wydatki z budżetu miasta na ten cel?

Kilka pozycji w kosztach

Największą pulę pieniędzy z kasy miasta pochłania serwis tunelu – 1 676 000 zł brutto. To tutaj wliczane są koszty napraw, czy wymiany urządzeń. Drugim największym kosztem w tunelu jest zakup energii elektrycznej – to 1 105 000 zl brutto.

Utrzymanie pracowników – 10 dyspozytorów, którzy pracują w systemie pracy 7/24h to koszt 600 000 zł dla miasta. Obiekt trzeba też ubezpieczyć – reasekuracja to wydatek 580 000 zł. Co ważne, umowa ubezpieczenia OC i majątkowa jest zawierana w kwietniu każdego roku.

Do tego dochodzą opłaty eksploatacyjne, Woda to wydatek 5 200 zł. Ogrzewanie gazowe natomiast pochłania z kasy miasta 4 120 zł. Pozostaje też opłata do UKE za dysponowanie częstotliwością radiowa – 4 800 zł.

Ile to jest łącznie?

W sumie miasto (w zasadzie z naszych podatków) każdego roku musi zapłacić 3 975 000 zł. Na szczęście nie było wydarzeń nadzwyczajnych w pierwszych pięciu latach, które mogłyby spotęgować koszty. W przeliczeniu na jednego mieszkańca daje to ok. 8 zł 50 groszy.

Czy to dużo, czy mało? Jesteśmy ciekawi waszych opinii, zostawcie je pod artykułem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

%d bloggers like this: