Nowe oświetlenie w ważnym miejscu Gdyni

Zakończyła się prawie 2-miesięczna wymiana latarni na al. Jana Pawła II, skwerze Kościuszki oraz bulwarze Nadmorskim. Stare, wysłużone lampy o kulistych kloszach zostały zdemontowane. W ich miejscu pojawiło się 148 nowoczesnych latarni LED. Charakteryzują się minimalistyczną formą nawiązującą do historycznych lamp Śródmieścia, a ich energooszczędne oprawy mają ukryte źródło światła, które nie „zanieczyszcza” nieba.

Coraz częściej słychać w mediach o zjawisku tzw. zanieczyszczania nieba światłem. Problem porównywany jest nawet do smogu. Badacze nieba oraz ekolodzy alarmują, że nadmierne i nieefektywne oświetlania miast ma wpływ nie tylko na obserwację nieba. Przekłada się ono na zdrowie zwierząt, roślin, ale też i ludzi. Dlatego coraz więcej polskich samorządów decyduje się na wymianę starego typu latarni na nowoczesne modele. Są one łatwiejsze w konserwacji i utrzymaniu. Zaopatrzone w energooszczędne oprawy LED emitują światło, którego strumień dokładnie oświetla dany punkt, chodnik czy drogę, a nie rozprasza się np. na fasady budynków.

Takiego typu oprawy zostały właśnie zainstalowane na skwerze Kościuszki, al. Jana Pawła II (60 sztuk) i bulwarze Nadmorskim (88 sztuk). Nowe latarnie wyposażone są w oprawy, które doświetlają bezpośrednio trasę pieszą, a nie całe otoczenie.

Oświetlenie na Skwerze Kościuszki (fot. gdynia.pl)
Oświetlenie na Skwerze Kościuszki (fot. gdynia.pl)

Inwestycja za 800 tys. zł

Mamy za sobą ważną inwestycję oświetleniową. Nowe latarnie na skwerze Kościuszki i bulwarze Nadmorskim budzą spore zainteresowanie mieszkańców. Zapewniamy, że ten model lampy przyniesie nie tylko oszczędności, ale też bardziej ekologiczny i przyjazny tryb oświetlenia. Warto dodać, że odświeżona przestrzeń bulwaru, oprócz latarni, zyskała już nową trasę biegową, a obok, na plaży miejskiej, zamontowaliśmy wygodne kładki. To ważne elementy podnoszące jakość komunikacji w sercu naszego miasta. Docenią ją z pewnością spacerowicze, biegacze oraz turyści – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Za wymianę oświetlenia była odpowiedzialna firma Automix Energetyka Sp. z o.o., która sprawnie przeprowadziła wszystkie montaże. Pracę koordynował Zarząd Dróg i Zieleni w Gdyni.

Koszt tej inwestycji to prawie 800 tysięcy złotych brutto.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

%d bloggers like this: