Zachęcamy do zapalenia znicza ofiarom Stanu Wojennego

Upamiętnij ofiary stanu wojennego, pokaż, że pamiętasz. O godz. 19:30 zapal w oknie świecę. To gest solidarności, jaki wobec Polaków żyjących w stanie wojennym w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 roku wykonały rzesze mieszkańców ówczesnego wolnego świata.

Zachęcamy do udziału w corocznej akcji społecznej „Zapal Światło Wolności” ofiarom stanu wojennego. Organizuje je gdański oddział Instytutu Pamięci Narodowej. W wydarzeniu może wziąć udział każdy. Wystarczy 13 grudnia po zmroku (najlepiej punktualnie o godz. 19.30) zapalić świeczkę albo znicz w oknie, przy pomniku, krzyżu, by w ten sposób symbolicznie upamiętnić ofiary stanu wojennego.

W warunkach pandemii prosimy o przestrzeganie obostrzeń i zachęcamy do indywidualnej aktywności.

Akcja społeczna IPN „Zapal Światło Wolności” nawiązuje do gestu solidarności, jaki wobec Polaków żyjących w stanie wojennym w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 roku wykonały rzesze mieszkańców ówczesnego wolnego świata. Na znak jedności z rodakami świecę w oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie zapalił także papież Jan Paweł II.

Do postawienia w oknach świec wezwał również prezydent USA Ronald Reagan, który w Bożonarodzeniowym orędziu do narodu powiedział: „Polacy zostali zdradzeni przez własny rząd. Ci, którzy nimi rządzą, oraz ich totalitarni sojusznicy obawiają się wolności, którą Polacy tak bardzo umiłowali. (…) Niech płomień milionów świec w amerykańskich domach będzie świadectwem, że światła wolności nie uda się zgasić”.

Spot przygotowała Katarzyna Underwood z IPN Gdańsk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

%d bloggers like this: