ORP „Wodnik” już po modernizacji i w gdyńskim porcie

Okręt wchodzi w skład Dywizjonu Okrętów Wsparcia 3. Flotylli Okrętów w Gdyni. Na jego pokładzie wyszkolono dotychczas ponad 3 tys. oficerów. ORP „Wodnik” przeszedł remont. Okręt został modernizowany i wyposażony w nowoczesny sprzęt. W nowej odsłonie dotarł już do gdyńskiego portu i wrócił do służby. 

Nówka sztuka, a jego wnętrza zdecydowanie bardziej cieszą oko. ORP „Wodnik” przeszedł remont. Zyskał dzięki niemu nowe możliwości. Ma też nowoczesne wyposażenie i spełnia współczesne wymogi zarówno w zakresie komfortu służby, jak i warunków do szkolenia i bezpiecznego pływania.

Okręt może teraz uzupełniać ładunki płynne i stałe w morzu (RAS), a także transportować dodatkowe ładunki. Remont jednostki daje też perspektywę dalszego pływania i realizacji zadań na rzecz szkolenia i doskonalenia umiejętności przyszłych adeptów sztuki wojenno-morskiej na wysokim poziomie i w odpowiednich warunkach. Wymieniono lub zmodernizowano większość mechanizmów okrętowych.

Naprawiono i częściowo wymieniono również włazy, luki i iluminatory. Okręt został wyposażony w nowe urządzenia nawigacyjne. Zmienił się również wygląd i funkcjonalność pomieszczeń sanitarnych i gospodarczych. Zostały one przystosowane do współczesnych standardów. Ponadto główne stanowisko dowodzenia zyskało nowoczesne konsole, poprawiono też widzialność i komfort pracy służby wachtowej poprzez zwiększenie możliwości obserwacji.

Prace wykonała szczecińska stocznia Net Marine – Marine Power Service.

Jedno z odświeżonych pomieszczeń na okręcie ORP "Wodnik" (fot. kmdr. ppor. Radosław Pioch / 3. Flotylla Okrętów)
Jedno z odświeżonych pomieszczeń na okręcie ORP „Wodnik” (fot. kmdr. ppor. Radosław Pioch / 3. Flotylla Okrętów)

To okręt-weteran

ORP „Wodnik” jest już w macierzystym porcie w Gdyni. Na początku 2021 roku okręt odbędzie rejs nawigacyjno-szkoleniowy z kadrą naukową i podchorążymi Akademii Marynarki Wojennej.

Okręt szkolny ORP „Wodnik” to „weteran” operacji „Pustynna Burza” (brał w niej udział jako okręt-szpital w działaniach w Zatoce Perskiej w pierwszej połowie 1991 roku). Podczas ponad czterech dekad służby pod biało-czerwoną banderą uczestniczył w procesie szkolenia ponad 3 tysięcy przyszłych oficerów Marynarki Wojennej. Na okręcie prowadzone są praktyki kandydackie, nawigacyjno–szkoleniowe oraz oficerskie, w czasie których podchorążowie Akademii Marynarki Wojennej zapoznają się z warunkami służby na okrętach.

Praktykanci uczestniczą w procesie szkolenia techniczno–specjalistycznego, uczą się użycia uzbrojenia i długotrwałego obsługiwania mechanizmów. Wraz z etatową załogą okrętu poznają odwiedzane porty. Poznają też tradycje Marynarki Wojennej i jej historyczny dorobek oraz uczestniczą w uroczystościach rocznicowych i patriotycznych, godnie reprezentując biało-czerwona banderę na morzach i oceanach świata.

Kuchnia na pokładzie „Wodnika” w nowej odsłonie (fot. kmdr ppor. Radosław Pioch / 3. Flotylla Okrętów)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

%d bloggers like this: