Koniec nadziei na Trasę GPW przez ul. Do Studzienki w Gdańsku

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska utrzymała decyzje o umorzeniu postępowania ws. ustalenia warunków środowiskowych dla budowy trasy tramwajowej pn. Gdańsk-Południe – Wrzeszcz przez ul. Do Studzienki w Gdańsku. Takiego przebiegu chcieli mieszkańcy z domów przy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego. Miasto wybiera rozwiązanie zaproponowane przed laty w Gazecie Wyborczej przez syna byłego premiera, czyli Michała Tuska.

Przypomnijmy na wstępie, że Nowa Politechniczna, a dziś Trasa GPW, to trasa tramwajowa, która ma połączyć ul. Rakoczego z Wrzeszczem. Po drodze przejdzie w świetle ul. Wileńskiej i równolegle do ul. Sobieskiego dotrze w okolicę Politechniki Gdańskiej. Kością niezgody na linii miasto – mieszkańcy, stał się przebieg linii w rejonie al. Grunwaldzkiej.

  • miasto przekonuje, że nie ma technicznej możliwości poprowadzenia trasy dla tramwajów w ul. Do Studzienki do al. Grunwaldzkiej i chce linię poprowadzić ul. Bohaterów Getta Warszawskiego, warto podkreślić, że to pomysł Michała Tuska, syna byłego premiera RP przedstawiony w Gazecie Wyborczej;
  • mieszkańcy, głównie z domów przy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego, nie chcą na swojej ulicy oglądać tramwajów, bo jest za wąska, obawiają się uszkodzenia budynków w trakcie prac, hałasu i dużego ruchu;

Pierwotnie władze Gdańska złożyły dwa wnioski o decyzję środowiskową – według pomysłu proponowanego przez siebie i mieszkańców ul. Bohaterów Getta Warszawskiego. W pewnym momencie nastąpił jednak zwrot.

Dwa warianty trasy GPW - miasto chce realizować fioletowy (mat BRG)
Dwa warianty trasy GPW – miasto chce realizować fioletowy (mat BRG)

Budujemy tramwaj przez ul. Bohaterów Getta Warszawskiego

Władze miasta wycofały się z budowy inwestycji tramwajowej przez ul. Do Studzienki i postanowiły wskazać jedyny słuszny przebieg – przez ul. Bohaterów Getta Warszawskiego. To rozzłościło mieszkańców tej ulicy. Od roku odwołują się od decyzji środowiskowej wydanej przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska – sprawa ma być załatwiona do końca lutego 2021 r., ale nie wykluczone, że się jeszcze przedłuży.

Nie ma natomiast już szans natomiast nad procedowanie decyzji środowiskowej dla wariantu przez ul. Do Studzienki. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Warszawie utrzymała kilka dni temu decyzję Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w mocy. Pozostaje skierowanie sprawy tylko na drogę sądową.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

%d bloggers like this: