Naganna kontrola w Hali Olivia przeprowadzona przez Adama Korola

Adam Korol, były poseł Platformy Obywatelskiej a dziś dyrektor biura prezydenta ds. sportu w Urzędzie Miejskim w Gdańsku skontrolował stan techniczny Hali Olivii. W naszej opinii nie mógł tego zrobić, ponieważ kierowane przez niego w 2015 r. Ministerstwo Sportu i Turystyki finansowało remont oliwskiej hali. Faktycznie były minister sprawdzał m.in. zasadność wydawanych pieniędzy przez prowadzony przez siebie resort w 2015 r. Można zatem uznać, że m.in. z tego powodu raport po kontroli obiektu został wykonany nierzetelnie.

– Ja nie mam żadnych ambicji w Tczewie, ja jestem gdańszczaninem i jeżeli mam jakieś ambicje, to ewentualnie z Gdańskiem – mówił Adam Korol na nagraniach ujawnionych przez TVP w 2019 r.

– Bo ja wiem, że Tczew nie zasłużył na Korola. Korol nie jest z Tczewa. Ja to wiem – kontynuował Sławomir Neumann.

Krótko po opublikowaniu tego nagrania Adam Korol został dyrektorem biura prezydenta ds. sportu w Urzędzie Miejskim w Gdańsku. Wydaje się, że spełnił swoje ambicje.  Podlega teraz bezpośrednio Aleksandrze Dulkiewicz. Działalność byłego posła Platformy Obywatelskiej na nowym stanowisku była dotychczas mało widoczna.

Nagła nadaktywność Adama Korola w mediach społecznościowych

Sytuację odmienił jeden post w mediach społecznościowych, na którym widać liczne usterki w Hali Olivii. Na sprawę zwrócił uwagę administrator profilu Janusz Ch., który od kilku miesięcy publikuje kompromitujące dla władz miasta dokumenty w tym umowy na dzierżawę hali.

Do dyskusji pod wspomnianym postem z usterkami włączył się niespodziewanie Adam Korol, który zapowiedział raport w sprawie stanu Hali Olivii. Ten ostatecznie ukazał się 14 grudnia na stronach biura prasowego miasta Gdańska.

W trakcie kontroli sprawdzaliśmy warunki techniczne panujące w obiekcie, zarówno główną arenę wraz z trybunami, ale także zaplecze socjalne, czyli m.in. szatnie. Bo ważne są nie tylko warunki w których odbywają się mecze, ale także możliwości skorzystania z łazienek i szatni przez samych zawodników – mówi Adam Korol.

Według autorów raportu po kontroli obiekt spełnia wymogi techniczne. Uchybienia dotyczą głównie bieżącej wymiany najczęściej zużywającego się wyposażenia zaplecza.

Osoby kontrolujące Halę Olivia
Osoby kontrolujące Halę Olivia

Raport można uznać za nierzetelny

Cieniem na dokumencie kładzie się fakt, że kontrola Hali Olivii była przeprowadzona wraz z Adamem Korolem. Dlaczego? W 2015 r. był on ministrem sportu i turystyki w rządzie Ewy Kopacz. To wtedy szerokim strumieniem płynęły pieniądze z budżetu centralnego na Halę Olivia – 8,5 mln zł. Ministerstwo nie omieszkało nawet się o tym pochwalić.

W poniedziałek 31 sierpnia Minister Sportu i Turystyki Adam Korol spotkał się z władzami klubu Gdańskiego Klubu Sportowego Stoczniowiec. Na mocy umowy zawartej w listopadzie 2014 roku MSiT dofinansowało modernizację i przebudowę hali sportowo-widowiskowej „Olivia” kwotą 8,5 mln złotych, co stanowi ponad 40% kosztów całej inwestycji.  Środki zostaną przeznaczone m.in. na instalację monitoringu, kompleksową modernizację małej hali oraz wykonanie elewacji hali głównej. Planowane zakończenie prac ma nastąpić 30 listopada 2016 roku.

Komunikat na stronach ministerstwa
Komunikat na stronach ministerstwa

Oznacza to, że faktycznie były minister sprawdzał m.in. zasadność wydawanych pieniędzy przez swoich podwładnych w 2015 r. Zresztą w raporcie o stanie obiektu informacja została na ten temat ujęta. To oznacza, że Adam Korol nie powinien uczestniczyć w takiej kontroli.

Fatalny raport końcowy

Z punktu widzenia mieszkańców, a szczególnie dbania o ich środki, władze Gdańska powinny zlecić kompleksowy audyt Hali Olivia zewnętrznej firmie. Wtedy poznaliśmy zbliżony do realnego stan obiektu.

Raport opublikowany na stronach miasta nie posiada załączników w postaci uprawnień osób wydający orzeczenia. Nie ma zdjęć ukazujących zużyte elementy. Nie ma też konkretnych wskazań co należy poprawić. To zbiór ogólników. Trudno go nazwać wiarygodnym.

Tu znajduje się treść raport końcowego (PDF 4 MB)

Przypomnijmy na koniec, że Hala Olivia jest dzierżawiona z zasobu miasta władzom klubu GKS Stoczniowiec.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

%d bloggers like this: